AVINURME PUIDUAIT - AVINURME RONG

 

Avinurmet läbis aastatel 1926–1972 kitsarööpmeline Sonda-Mustvee raudtee, mis lõi piirkonnas võimaluse kaubaveoks. Peamiseks ülesandeks oli puidu väljavedamine Alutaguse metsadest, hiljem lisandusid Mustvee suunas veetav suhkur, petrooleum, sool, ehitusmaterjalid, põlevkivi, heeringad jpm. Suviti metsavedu vähenes, kuid siis olid käigus liivarongid. Avinurme jaam oli 57 km pikkuse raudteeharu suurim. Jaamahoone valmis 1928. aastal, kuid põletati 1941. aastal koos suure osaga Avinurme alevikust. 1960. aastate lõpus hakkasid levima kuuldused, et kitsarööpmeline raudtee ei ole oma töös stabiilne ning alustati väiksema liiklusega teelõikude sulgemist. Viimane reisirong sõitis Sondast Avinurme 31. mail 1972, viimane kaubarong 15. juunil. 

Rong on osa Avinurme elust. See oli üks oluline transpordilüli kuidas Avinurme kuulus puutöö väljapoole liikus. Nüüdseks maailmas alles jäänud väga vähe kitsarööpmelisi raudteid. Aga huvilisi, kes sooviksid töötavat rongi ja toimivat raudteed näha on väga palju. Avinurme entusiastid tabasid õiget kohta. Sellel aastal lisandunud meetrid teevad nüüd kokku juba terve kilomeetri ja see on alles sõit. Lisaks veel rongijaam, retk metsa ning lastele erinevad rongi atraktsioonid. 

Nüüdseks on kunagisest raudteest taastatud 1 km, raudteesild, ooteplatvorm, veerem, mis koosneb vedurist, kohvik-, looma- ja platvormvagunist ning suslast. Kõik huvilised on oodatud tegema rongiga nostalgiasõitu maist oktoobrini ehk rongiliiklus avatakse siis, kui ilm on piisavalt soojaks läinud ja veduri uks lahti tuleb, ning rongiliiklus lõpeb siis, kui veduri uks kinni tursub. 

Olete oodatud nostalgiasõidule!

Pilet 5€

Grupp 1 kuni 6 inimest 30€

 

Vaata lisa: https://puiduait.ee/

Broneerimine: Eveli Tooming, +372 527 5762, info@puiduait.ee

 

 

VALI OMA LEMMIK!

 

<- TAGASI