Loodusõpetajad käisid väljasõidul Ida-Virumaal

 

Marketingi Instituut koostöös Ida-Viru Turismiklastriga korraldas vahetult enne uue kooliaasta algust loodusõpetajate väljasõidu Ida-Virumaale, mis on geograafia, looduse ning kultuuriajaloo poolest üks põnevamaid piirkondi Eestis. Väljasõidu eesmärgiks oli ärgitada õpetajaid klassiekskursioonidega rohkem Ida-Virumaale tulema ja avastama Seiklusmaa võimalusi ja eripärasusi.

 

Pärast pikka bussisõitu ootas õpetajaid ees väike jalutuskäik ja õpperetk looduskaunis Kurtna järvestikus. Teejuhiks oli Alutaguse matkaklubi juhataja Ingrid Kuligina, kes tutvustas Kurtna järvestiku võlu ja valu ehk majandustegevuse mõju maastikukaitsealale. Järvede rohkus annab sellele paikkonnale kordumatuse ja unikaalsuse ka maailmamastaabis ja selles kõiges said matkajad ise veenduda. Ühtlasi oli järvestiku matkarajal seigeldes võimalik tutvuda erinevate taimekooslustega, maastikuvormide ja järvetüüpidega ning lisaks on sealne mets äärmiselt seene- ja marjarohke. Seega, sammud metsa poole, sest metsasaadused ootavad noppimist.

 

Pärast värskendavat matka külastati metsade, järvede ja rabade vahel asuvat Alutaguse Puhke- ja Spordikeskust, et näha milliseid puhke- ja sportimisvõimalusi kompleks piirkonnas pakub. Puhke- ja Spordikeskuses on erinevad pallimängu väljakud, seikluspark, disc-golfi väljak ning matkarajad, mis sobivad suurepäraselt kepikõnni, jooksmise, jalgrattasõidu harrastamiseks. Erinevaid sportimisvahendeid (käimiskepid, rulluisud jne.) on võimalik kohapealt laenutada. Lisaks pakutakse majutusvõimalust, toitlustust ning erinevate sündmuste korraldamist. Tasub kindlasti minna, sest tegevusi jagub seal igal aastaajal ja iga ilmaga.

 

Alutaguselt viis sõit edasi Iisaku Kihelkonna Muuseumisse, kus direktor Marika Oolberg tutvustas muuseumi ja sealseid eksponaate - vanu põllutööriistu ja majapidamistarbeid, meistrite töövahendeid ja käsitöid, õppevahendeid, tuletõrje ajalugu ja maakonna loodust. Lisaks anti ülevaade kohalikust hõimurahvaste vadjalaste ja poluvernikute elust ja kultuurist. Muuseumi teisel korrusel asub hubane ja stiilipuhas õpetaja korter, annab ülevaate ametniku elamisest 20. sajandi alguses. Ekskursiooni lõpuks anti õpetajatele ülevaade taimedega lõnga värvimisest, mida tutvustas Liivi Mölder. Kes oleks võinud arvata, et looduslike vahenditega saab nii imekauneid ja puhtaid värvitoone.

 

Meeleoluka ja infoküllase päeva lõpuks külastati puutööpealinna Avinurmet ning sealset Avinurme Puiduaita, mille poes on Eesti kõige rikkalikum laastutoodete valik ning hulgaliselt saunatooteid ja puidust majapidamisnõusid. Lisaks saab Puiduaidas oma käteosavust proovida osaledes erinevates õpitubades, kus õpetatakse korvipunumist, viltimist, koduleiva küpsetamist, küünalde meisterdamist, kalossidele maalimist jpm. Puiduaida hubases kohvikunurgas saab maitsta koduseid, iseküpsetatud head ja paremat. Soe pererahvas, puidu lõhn ja hubane tareke teevad sealt lahkumise raskeks ent alati on tore tagasi minna.

 

 

Mitmekülgne Ida-Virumaa on avastamist väärt! Selles olid veendunud ka kõik väljasõidul osalenud õpetajad.