Narva Energiajooksu piirkonda jääb 11 rekordpaika- võta mõni sihikule.

 

Hea Narva Energiajooksule tulija!

Oled mitmes mõttes erakordses piirkonnas - pakume mõned soovitused selle nautimiseks.

Sinu käeulatuses 5-30-60-90 min kaugusel on 11 rekordpaika:

·         17.saj. põhjamaade suurim kindlustuskompleks Narva linnus bastionitega

·         20 saj. Euroopa suurim kunagine Kreenholmi tekstiilivabrik;

·         Eesti pikim mereäärne liivarand 14 km Narva-Jõesuus

·         Suurim sälinud 1950-te stalinistliku arhitektuuri kompleks Sillamäel

·         Eesti suurim maastikupark Oru park Toilas,

·         Eesti kõrgeim pank Ontikal (kõrgeim kogu Rootsi-Peterburg klindil)

·         Eesti kõrgeim juga Valastel,

·         Baltikumi kõrgeim tehismägi Kiviõlis,

·         Baltikumi ainus tegutsev nunnaklooster Kuremäel

·         Eesti pikim liivarand- Peipsi põhjarannik 36 km

·         Eesti puutöö pealinn Avinurme

 

 

Kõigest veidi lähemalt.

Narvas on lisaks Narva Promenaadile veel teisigi uusi ja põnevaid kohti, mida külastada soovitame:

Põhjamaade suurim ja kindlustuskompleks asub Narvas! Selle süda on Narva linnus mida ümbritseb tänasek säilinud 7 bastioni. Täna pääseb külastama suurimat bastionidest- Victoria bastioni ja kasematte. See on uus atraktsioon, kus saad näha bastionikäike ja kasematte, külastada omal käel või eelnevalt broneerida aeg giidiga tuurile. Hooaja on avanud juba ka Narva linnuse Põhjaõu ja ka Narva linnuses ootavad uued näitused.

Kehakinnituseks soovitame Kohvik Muna Narva Kolledźi kaasaegses hones. NB! Mitmed inimesed arvavad, et sellele hoonele on nähtamastu kirjas kirjutatud “Euroopa”.

Narvast ainult 15 minutilise sõidu kaugusele jääb Eesti pikim liivarand oma 14 kilomeetriga - Narva-Jõesuu rand, kus saad võtta päikest nii melu keskel kui void leida vabalt ka inimtühja rannariba. Peale jooksu saad lõõgastuda Meresuu SPAs või veekeskuses  ja süüa restoranis Meloodia.

NB! Hea teada, et alates juunist on Narva-Jõesuus tasuline parkimine.

Kes liiguvad Tallinna poolt või poole tagasi soovitame läbi sõita Sillamäelt ning seejärel valida kiire ja sirge Tallinn-Narva maantee asemel kulgemine mööda pankrannikupealset ajaloolist vana-Narva maanteed Toila-Valaste-Saka, kus tee kulgeb Eesti kõrgeimal pankrannikul kaunite vaadetega Soome lahele.

Keera maanteelt maha Toilasse kus tasub külastada Eesti suurimat maastikuparki Oru parki Toilas. Siin asus omal ajal president Pätsi suveresidents, lossipargis jalutamist-uudistamist jagub vähemalt pooleteiseks tunniks ja vahepeal saab jalga puhata Toila Pargikohvikus või Toila SPA restoranis Mio Mare või lõõgastuda Toila Termides või welnesskeskuses Orhidee

Pankranniku kaldapealse tee äärde jääb ka Eesti kõrgeim Valaste juga. Valastes 10 km Tallinna poole jääb Saka mõisakompleks, mis  on kui avastamata pärl, kus saab minna alla mere äärde, näha kivimiteekspositsiooni, kaevikuteliini ja Kivisilla juga või ronida Meretorni, kust ilusa ilma korral paistavad kätte ka Tütarsaared.

Tallinn-Narva maanteelt vaid 15 km maha sõita jääb Baltikumi kõrgeimale tehismäele rajatud Kiviõli Seikluskeskus, kus pakutakse erinevaid seiklusi ja adrenaliini tervele perele, olgu siis mäest allakihtuamine mägiautodega, Eesti pikim  800 meetrine zip-trosslaskumine, bagisafari või ATV rada lastele. Või võib lihtsalt mäe otsa ronida ja nautida vaadet tööstusmaastikule.

Peale aktiivset puhkust saab keha kinnitada Seikluskeskuses asuvas Hill Cafes või 8 km eemale jäävas Purtse kindluse a´la carte kohvikus, mis pakub kohalikust värskest toorainest restoraniväärilisi hõrgutavaid roogasid ja toidu kõrvale Trappisti ja oma maja õlletoodangut. Toidu ootamise ajal saab eksurseerida kindluses ja kui pererahval aega pajatavad sinna juurde ka kindluse ajalugu ja seotud legend.

Tartu poolt tulijatele soovitame põigata Baltikumi ainukesse tegutsevasse õigeusu nunnakloostrisse Kuremäel. Kuremäe kloostri väravad on avatud kõigile külalistele ja saab territooriumil ringi jalutada ja sisse kiigata ka peakirikusse ning jalutada Pühale alllikale ja kosutada ennast alati jaheda ja värske tervendava allikaveega.

Jõhvi-Tartu manatee äärde jääb ka maakonna kõrgeim looduslik mägi, Tärivere mägi, mille otsa rajatud vaatetorn ja ilusa ilma korral paistavad kätte nii Kuremäe kloostri kuldsed kuplid kui Narve elektrijaama korstnad.

Eesti pikimal liivarannal Peipsi põhjakaldal Kauksis on paras teha väike ujumispeatus või põigata hoopis sisse Avinurme, mis tuntud Eesti puutööpealinnana, Elulaadikeskuses saab näha erinevaid vanemaid ja uuemaid puutööriistasid ning lastele on põnev loomade ekspositsioon või putukate kollektsioon. Puiduaidas saab näha ja ka kaasa osta kõikvõimalikke puidu ja laastutooteid või keha kinnitada sealses kohvikus.                                                                          

Pärast jooksu on hea variant kümmelda ja lõõgastuda spades või veekeskustes nt. Meresuu SPAs Narva-Jõesuus, Mäetaguse Mõisahotelli Supelmajas, Saka mõisa  basseinialal, Toila SPA Termides või wellness-keskuses Orhidee  väike vihje, et viimase teenuste kohta on võimalik võtta Narva Energiajookul väljas olevast infotelgist sooduskupong, mis annab -10% teenustest.