PÕLEVA KIVI LUGU

 

Põneva ringreisi fookuseks on põlevkivi.

Põlevkivi avastamise paik ehk leiukoht Tolli kraav asub Kukrusel, kus tasub kindlasti külastada Kukruse Polaarmõisa. Kukruse Polaarmõis on ainus omataoline kogu maailmas. See on armastuse ja hoolega taastatud von Tollide suguvõsa kodu, mis avati 2010. aastal ning mis Eduard von Tolli mälestuseks kannab nime Polaarmõis.

 

 

 

Põlevkivi nimetatakse ka kukersiidiks, mis tuleneb Kukruse mõisa leiukohast. Kukruse mõis kasutas esimesena põlevkivi tööstuslikuks kasutamiseks nn viinaköögi kütmisel. Rohkem infot põlevkivi kohta leiad siit.

 

 

Ida-Virumaa üks suuremaid ja huvitavamaid kohti on endised kaevandusalad. Karjäär on suurepärane leid, mis on kohe Kohtla-Nõmme tee otsas. Kohas, kus igaüks saab kaasa kogemuse, hea elamuse ja ennekõike meeldejääva mälestuse.

 

Meelierutavaid maasturiretki mis viivad vaatama vanu kaevanduskäike maapealses osas, sissevarisenud šahte, karjäärijärsakuid ning põhjaveekoskede uuristusteid pakub Adrenaator Grupp.

 

 

Eesti Kaevandusmuuseumis on võimalik tutvuda kaevurite tööpaikade ja maa-aluse lõhkeainelaoga. Oma silmaga saab näha ning käega katsuda kaevandustehnikat ning sõita kaevurite kombel maa-aluse rongiga.  Lisaks saab maitsta tõelist kaevurilõunat maa all.

 

Päeva jooksul saad ülevaate põleva kivi loo viinaköögist läbi kaevanduskäikude karjääri kõrgeima tipuni. Võta kaasa sõbrad - miinimum grupi suurus 10 inimest ja kogu päeva maksumus kõigest 35€ inimene. Sobib ka koolilõpureisiks. Lisavõimalusena saad tellida ka majutust, sauna, õhtusööki ja täiendavaid seikluseid teiseks päevaks.

 

Info ja ettetellimine: tel +372 33 24 017; info@kaevandusmuuseum.ee

 

 

NB! Kõiki nimetatud paiku saab külastada ka eraldi.


Majutuseks soovitame: Kaevandusmuuseumi hostel, Saka Mõis, Toila Spa, Toila Valgevilla, Villa Meretare, Virumaa hostel.