Jõhvis asuva Gruusia trahter Mimino teeb kahtlemata eriliseks selle põnev grusiini ja eestlase omanikeduo. 2010. aastal sõitsid nad sõpradega Gruusia pealinna Tbilisisse „tõelisi hinkaale“ sööma. Vaimustudes sealsetest ülimaitsvatest hinkaalidest, chachast ja hubasest trahterist otsustasid nad lõplikult, et loovad sarnase koha ka Jõhvi. Nii saabki Gruusia trahter Mimino augustis üheksa aastaseks.
Tblisist on inspireeritud ka Mimino interjöör, mis meenutab vana Tbilisi tänavat – terrassi, veinitünnide ja tulekoldega. Nimi Mimino tähendab gruusia keeles pistrikku ja valiti kuulsa filmi järgi. Sellele nimele on andnud oma õnnistuse filmi peaosatäitja Vahtang Kikabidze isiklikult.
Trahteri juhataja on Evelin Tartlan – põline ida-virulane, kes sündinud Kohtla-Järvel. Evelin on õppinud õigusteadusi Tartu Ülikoolis, ent elu on teda ikka Ida-Virumaale tagasi kandnud. Kolme lapse ema ja kahe lapse vanaema armastab aiandust ja reisimist, mistõttu pole tema huvi Gruusia ja sealse köögi vastu sugugi üllatav.
Reisides saab tihti selgeks, et kodu on ikka kõige parem paik. Et Evelin naudib erinevate inimestega suhtlemist, armastab ta ka trahteri juhatamist. Südames soovib ta panustada Ida-Virumaa toidukultuuri, et inimesed saaksid nautida erinevaid maitseid ka siinsamas lähedal, meie oma Eestis.
Mimino toidumenüü sisaldab tõepoolest ehedat Gruusia köögi paremikku. Siin on olemas nii hatšapurid*, hinkaalid*, hartšo* ja sütel küpsetatud šašlõkid. Gruusia toitusid maitsestavad ja valmistavad gruusia kokad. Evelini jaoks on kõige suurem tunnustus alati rahulolevad kliendid. Tema sõnul teeb see meele rõõmsaks ja annab energiat, et edasi pingutada. „Eriti hea meel on kuulda klientidelt, et nad on Mimino kohta ainult head kuulnud ja sõitsid spetsiaalselt mujalt Eestist (näiteks Tallinnast, Võrust) kohale. Lisaks on innustav, kui öeldakse, et toit maitseb tõesti nagu Gruusias ja hatšapuri olla isegi maitsvam!“ sõnab Evelin. Mimino menüü on mitmekesine ja seal leidub tegelikult populaarseid toite ka teistest rahvusköökidest, et iga klient leiaks endale midagi meelepärast.
Aastal 2017 pälvis Mimino „Eesti Maitsete restoranijuhi“ soovituse. 2018. aastal valiti trahter parimate Põhjamaade toidukohtade edetabelisse White Guide 2018, mille nimekirjas oldi ka 2019, 2020 ja samuti 2021. aastal. „Tervelt kolm korda on olnud au pakkuda lõunasööki president Kersti Kaljulaidile ja tema meeskonnale. Päevad on täis üllatusi ja igavust ei ole siin kindlasti karta,“ on Evelin veendunud.
Seda kinnitavad sekeldused, millega tööjuures omajagu nalja saab. Üks neist on näiteks kella keeramine. „Grusiinid unustavad kella keeramise tihti ära ja kui järgmisel päeval pärast kella keeramist oli vaja tööle tulla, siis juhtus tihti, et nad ilmusid kohale tund varem või hiljem. Varem tulles ei saadud uksest sisse ja hiljem tulles saadi noomida,“ muigab Evelin. Siis tuli aga temal endal kiiremini tööle jõuda või pidi ta helistama, kus töötajad on.
Lisaks on grusiinidele kombeks, et portsjonid on suured ja sisaldavad külluslikult koriandrit ning teisi maitseaineid. „Algusaastatel oli keeruline neile selgeks teha, et kohalikud ei talu nii tugevaid maitseid ega suuda ka nii suuri toidukoguseid ära süüa. Juhtus tihti, et hartšo oli nii tugevalt maitsestatud, et kliendid ei saanud seda süüa. Oli ka juhuseid, et supp oli nii vürtsikas, et grusiinist kokk ise ei talunud seda,“ naerab juhataja. Naljakaks võib ka pidada seda, et tegelikult ei talu ka Evelin ise koriandrit, aga Gruusia köögis on see üks kasutatavamaid maitsetaimi.
- *Hartšo veiselihaga – gruusiapärane supp
- *Hinkaalid – gruusiapärased suured pelmeenid
- *Hatšapuri – pirukas juustutäidisega
Gruusia trahter Mimino kohta leiad infot siit. Oleme avatud!
Loe ka teisi meie Ida-Virumaa lugusid. Ida-Virumaa ei ole pelgalt seiklusi täis maakond. Ida-Viru on ühtlasi kogukond, kus väikesed ettevõtted teevad koos suuri asju. Kui oleme avatud, olete alati oodatud!