Narva

Ida-Virumaa rekordpaigad

Tartu Ülikool kaardistas 2020 aasta kevadsuvel Ida-Virumaa rekordpaigad ning selgus, et Eesti kõige rekorditerikkam piirkond on Ida-Virumaa.

Ida-Viru Ettevõtluskeskus tellis sügaval koroona-ajal aprillis 2020 Tartu Ülikoolilt töö mille eesmärk oli ära fikseerida Ida-Virumaal asuvad Eesti rekordpaigad, et luua uusi põhjuseid maakonna külastustamiseks nii sise kui välisturistidele.

Turisminduses on tähtsad faktid, mis teevad piirkonna ainulaadseks. Turistidele meeldivad rekordid ja nendele saab üles ehitada koha turismistrateegia. Ida-Virumaa on rikas erinevate Eesti ja isegi Euroopa rekordite poolest, mis puudutavad nii loodust kui ka inimühiskonda.

Töö põhikoostaja TÜ Eesti geograafia dotsent PhD Taavi Pae ” Töö tulemusel võib öelda, et Ida-Virumaa on Eesti rekorditerikkaim piirkond. Humoorikalt väljendudes Rekordimaa”. Taavi Pae on Eestis tunnustatud geograaf, kes on ka 2019.a. välja antud ”Eesti rahvusatlas” põhikoostaja.

Rekordpaikasid sai töö lõppraportisse kokku 34 (koos alamrekorditega 60). Neist tuntumad nt. Eesti pikimad liivarannad Peipsi põhjarannik (32 km), Narva-Jõesuu (9,5 km), kõrgeim ja veerohkem juga vastavalt Valaste (30 m) ja Narva, võimsaim pankranniku osa: Balti klindi kõrgeim punkt Ontikal (57 m), pikim katkematu lõik Saka-Toila (19 km), järvederikkaim ala Kurtnas, suurim soostik Puhatul jpm. Vaimukaim rekord on Eesti ainuke vulkaan Tudulinnas (kuigi geoloogiliselt ilmvõimatu).

Lae alla rekordite raamat PDF formaadis

Vaata Eesti rekordite asukohtasid kaardil 

Ida-Virumaa kaart Tudulinna vulkaan

Jaga