Narva

Alutagusemaa aarded

Kurtna järvestik
Sisukord

Alutagusemaa piirkond on eelkõige tuntud oma erilise looduse poolest. Alutagusele jääb Eesti kõige pikem liivarand Peipsi põhjarannikul. Kauksi rand oma promenaadiga kutsub jalutama ja järve äärsest männimetsast energiat ammutama ka sügis-talvel. Siia jääb Eesti suurim järvestik, Kurtna oma 42 eriilmelise järvega. Matkata Kurtnas, Selisoo rabas, Kotka matkarajal, Luite matkarajal või puutumatus ürgmetsas Poruni matkarajal. Struugad ja kriivad on põnevad paigad, millest lähemalt räägitakse ka saates Reisile Minuga.

Kurtna järvestik
Alutagusemaa – Kurtna järvestik, foto: Sven Zacek

Lisaks loodusele saab Alutagusemaa piirkonnas ka aktiivselt puhata.

Alutaguse Puhke- ja Spordikeskuses ootavad külastajaid terviserajad nii maastikul kui valgustatud asfaltrada. Lisaks tõukerattalaenuts ja Eesti üks parimaid vaheldusrikkaima maastikuga discgolfi radu. Discgolfi saab mängida ka Mäetaguse rajal, kus käesoleval aastal peeti ka disckgolfi meistrivõistlusi.

Kes tahab piirkonnas rohkem teada saada saab matkata koos kohalike retkejuhtidega, Alutaguse matkaklubi pakub räätsamatka  Alutaguse rahvuspargi südames ja Rüütli soos või jalgsimatku Kurtna järvestikus. Põnevat saunaelamust pakub Rabatalu.

Matkajad Kurtna järvestikus
Matkajad Kurtna järvestikus, foto K.Ernits

Vaatamist ja külastamist väärt kohad on kindlasti Kuremäel asuv hea auraga Eesti ainuke tegutsev Pühtitsa õigeusu nunnaklooster.   Iisakus asub Iisaku Kihelkonna muuseum, kuhu tasub sisse põigata ja saad teada, kes olid poluvernikud ja vadjalased ning näha eluolu maal ja külastada ajutist ja ainulaadset pulmanäitus „Aeg mehele minna“ või turnida Tärivere mäe otsas korguvasse vaatetorni.

Vasknarva ordulinnuse varemete keskel tunned ennast kui maailma äärel.

Kauksist Tartu poole vaid 25 minutit sõitu on Avinurme. Avinurmesasub Puiduait, kus on juba tunda jõuluhõngu ja saab soetada jõulukinke või osaleda õpitubades.

Kuremäe klooster
Foto: Sven Zacek

Alutaguse piirkonnas ei ole söögikohti küll iga kilomeetri tagant, kuid enda maitsele sobiva leiab igaüks. Kiiret kehakinnitust ja maitsvaid lõunapause pakub Iisakus Peetri Pizza, kus valikus tuntud pitsad oma headuses ja ahjupastad ning lisaks kodused praed-supid. Kauksi kandis pakub kohalikust toorainest keelt alla viivaid roogi Kauksi Puhkemaja perenaine Piret koos abilistega.

Ettetellimisel katavad uhke peolaua kuni 60 inimesele ja väikesele grupile sobib olenemata aasta-ajast ka seikluslik ühiskokkamine maa sees toitu valmistades.

Avinurme Puiduaida kohvik pakub juba jõuluhõngulisi roogasid nii gruppidele kui kiireid ja soodsaid päevapakkumisi. Mäetaguse Mõisahotelli restoran Rosen pakub hubase atmosfääriga restoranis maitseelamusi, mille on kokku pannud ükstuntuim peakokk Joel Ostrat.  

Mäetaguse Mõisahotelli Tagatuba
Mäetaguse Mõisahotelli Tagatuba

Alutaguse piirkonnas saab ööbida Kauksi Puhkekülas, kus saab otse Peipsi järve kaldal nautida rahu ja vaikust ning privaatset olemist kõigi mugavustega uutes rannamajades, kust avaneb vaade otse järvele. Kauksi puhkemajad sobivad nii väikemale perele kui keskmisele sõpruskonnale ja ootavad puhkama metsarüppe. Suurematele seltskondadele ja sportlikuma puhkuse harrastajatele sobib Alutaguse Puhke- ja Spordikeskuse külalistemaja.

Kes soovivad lisaks majutusele nautida ka veemõnusid saavad peatuda Mäetaguse Mõisahotellis.  

Mäetagusel ootab ees Mäetaguse Mõisahotell ja SPA, kes alanud hooajaks kokku pannud maitsekohtnike paketi, kus saad head sööki ja mõnusat puhkust nautida koos kallimaga kahekesivõimiks mitte tulla terve meeskonnaga ja terve maja oleks Teie päralt. Kompleksis on veemõnude nautijatele Supelmaja javaikne 18+ Tagatuba oma hubaste saunadega.

Novembris-detsembris toimuvad alutaguse piirkonna kirikutes-mõisates jõuluteemalised kontserdid ning teisi põnevaid sündmusi.

Jaga
Soovitused