Narva

Eesti ainuke vulkaan hakkas 01.aprilli varahommikul ootamatult purskama

6-active-volcanoes-can-actually-go-see-close_3
Sisukord

Ida-Virumaal Iisakust linnulennult 15 km kaugusel Tudulinnas, hakkas ootamatult purskama vulkaan. Piirkonnas oli juba eelmisel õhtul kuulda kuminaid ja umbes kella 02.00 paiku kerkis suure pauguga tuhapilv. Nüüd on tuhasadu väiksem, aga näha on suurt tulesammast.

Kohalik elanik Martin rääkis, et kuulis küll, eelmisel õhtul müra, aga arvas, et küllap kaevanduses lõhatakse midagi, seda et mägi purskama hakkab ta küll ei arvanud.

Teadlaste sõnul on tuhamäe sees olev aheraine juba ammu vaikselt hõõgunud ja nemad on ka hoiatusi edastanud, et soodsate ilmaolude puhul võib vaikselt lõõmanud ained ükskord jõuliselt välja purskuda.

Praegu soovitatakse elanikel rahulikuks jääda ja vastu õhtut, kui on tuulevaikne võib Ida-Virumaal tõusmas näha imelist tuledemängu.

Kuigi geoloogiliselt tundub see ilmvõimatu, leiame sellekohase märke Ludwig August Mellini (1754– 1835) koostatud atlase Tartumaa kaardilehelt. 18. sajandi lõpuaastatel koostatud atlas oli esimene suhteliselt suures mõõtkavas ilmunud kaardikogu, mis hõlmas kogu Eesti ala.

Tartu Ülikool kaardistas 2020 aasta kevadsuvel Ida-Virumaa rekordpaigad ning selgus, et Eesti kõige rekorditerikkam piirkond on Ida-Virumaa.

Töö põhikoostaja TÜ Eesti geograafia dotsent PhD Taavi Pae ” Töö tulemusel võib öelda, et Ida-Virumaa on Eesti rekorditerikkaim piirkond. Humoorikalt väljendudes Rekordimaa”. Taavi Pae on Eestis tunnustatud geograaf, kes on ka 2019.a. välja antud ”Eesti rahvusatlas” põhikoostaja. Ida-Virumaa rekordpaikade raporti leiad siit: https://idaviru.ee/ida-viru-rekordid/

Jaga
Soovitused