Narva

Eesti sügispealinn – Narva

SvenZacek_Narvalinn_18
Sisukord

22. septembrist on Narva taas Eesti sügispealinn. See tähendab vaid üht: kolme kuu jooksul ollakse terve riigi kultuurielu keskus. Pettuma tõesti ei pea, kuna erinevates linnapaikades leiab aset mitmeid muusikalisi kontserte, teatrietendusi, näituseid ning festivale.

Eesti sügispealinn – sellele tiitlile väärilise avalöögi annab 22. septembril Geneva kontserdimajas toimuv Narva sümfooniaorkestri kontsert “Bachist Morriconeni”. Kolme sajandit hõlmav programm ühendab Bachi muusika 20. sajandiga ning orkester avaldab austust kahe siit ilmast lahkunud suurkuju – silmapaistva helilooja Jaan Räätsa ning kinomuusika ikooni, legendaarse Ennio Morricone – mälestuseks. Kontsert tutvustab kuulajatele ka Eesti kaasaegse muusikamaailma andeka kitarristi ja helilooja Lauri Jõelehe loomingut. Sügise hõngu annab aga juurde Astor Piazzolla pidulik “Sügisene tango Buenos Aireses”. Narva sümfooniaorkestrit juhatab ei keegi muu kui Anatoli Štšura.

Festivalid “Kuldne mask” ja “Kinoff” oma tuntud headuses

Teatrisõpra kostitavad mitmed erižanrilised etendused. Teatrifestivali “Kuldne mask” raames jõuab 11. oktoobril Geneva kontserdimaja lavalaudadele tantsuteatri Ballett Moskva etendus “Tantsupõrand”. Vaatemängus põimuvad omavahel klassikaline ja kaasaegne tants, kus balletisussid vahelduvad kontsadega, käiku lähevad rulluisud. Taustal keerlevad vitraažid suurtest nahkhiirtest, näeb akrobaatilisi tõsteid ning pöörlevaid tantsijaid.

Samuti jõuavad Narva ka Eesti Vene teatri etendused. Loomeühendus “Teine laine” toob vaatajateni näidendi “Taevased ratsanikud”, mis on pühendatud teatri Ilmarine juhi Juri Mihhalevi mälestuseks.

Novembri lõpus toimub kolmandat korda kinofestival “Kinoff”, mis näitab rahvusvahelistel festivalidel tunnustatud parimaid Vene filme ning tutvustab uusi Eesti filme. “Kinoffi” seansid toimuvad Narvas 26.–28. novembrini, kinokava avalikustatakse oktoobris.

Õhtune vaade sügispealinnale

“IDeeJazz” ning rohkelt klassikat, rokki, folki

Klassikat, rokki, folki ja džässi – sügispealinn pakub seda kõike. Oktoobris astub üles Narva publiku lemmik Gleb Matveychuk, toimub ka Jevgeni Mravinski nimeline rahvusvaheline muusikafestival ning suurte heliloojate juubelile pühendatud kontsert Maksim Dunajevski esituses.

Novembri alguses on kavas rokk-festival “Gratši uleteli”, 4.–5. novembrini leiab aga aset rahvusvaheline džäss- ja rütmimuusika festival “IDeeJazz”. Tartust alguse saanud festival toimub piirilinnas teist korda. Korraldajad lubavad, et suurepärased artistid, mõnus melu, hea atmosfäär ning maitsvad suupisted teevad kõik, et sügist halla põuest peletada.

Linnaelanikud ja külalised saavad osa julgest ning huvitavast eksperimendist, kus tuntud rokkmuusikud esitavad populaarseid lastelaule. 

Sügispealinn lahutab meelt: Põhjamaade nädal, Neptunase ööjooks, Põhjasõja lahing

18.–24. oktoobrini toimub seitsmes Põhjamaade nädal, mis pakub mitmekesist tegevusprogrammi täiskasvanutele ja lastele. Programm sisaldab nii näituseid, filme, temaatilisi kohtumisi kui ka arutelusid.

Novembris ootab ees põnev rännak minevikku. Rahvusvaheline ajaloofestival koondab Narva linnuse õuele sõjaajalooklubid kogu Põhja-Euroopast. Novembris linnuse hoovi rajatud telklaagrisse kogunevad Peeter I ja Karl XII aegseid mundreid kandvad sõjamehed, et pidada uuesti maha ajalooline Vene ja Rootsi vaheline Põhjasõja lahing.

Spordisõprade jaoks ka midagi: 18. detsembril leiab aset Neptunase ööjooks. Õhtused Narva tänavad ootavad vallutamist.

Sügispealinna kultuuriprogrammi lõppakord on suurejooneline galakontsert 21. detsembril. Sel päeval annab Narva tiitli üle Eesti talvepealinnale Otepääle.

Põhjasõja lahingu taasesitus Narva linnuses

Kõigil neil ja teistelgi sündmustel aitab silma peal hoida Narva linna sündmustekalender »

Värviliste kohtumisteni Eesti sügispealinnas Narvas!

Jaga
Soovitused