Eile, 29.09 Eesti Turismikonverentsi “2022 Hoovõtt” õhtuse programmi osana, toimus auhinnatseremoonia, mille käigus kuulutati välja IDA/VIRU “Parim uus seiklus”.
Ida-Viru turismiklastri eestvedamisel toimub juba kuuendat aastat turismisektori tootearenduslik kampaania, mille käigus saavad ettevõtted-organisatsioonid võimaluse välja arendada seiklusi, mida kutsutakse testima erinevate valdkondade eksperdid. Nii juhtuski, et augustikuu viimasel nädala käisid Ida-Virumaal seiklemas Visit Estonia esindaja Kristiina Jors, Eesti Turismi- ja Reisi firmade Liidu projektijuht Tiiu Vilbrant, Soome turundusekspert Timo Raussi ja ajakirjanikud Sirle Sommer-Kalda Põhjarannikust ning Rein Sikk Maalehest, eesmärgiga välja selgitada “Parim uus seiklus”, mida kindlasti 2023 aasta jooksul kogema peaks. Žürii hindab seikluse testimise käigus seikluse uuenduslikkust, seikluslikkust aga ka teenindusvalmidust, ligipääsetavust, hinna-kvaliteedi suhet ning atraktiivsust sihtgrupile. Parima tiitli võidab kõrgemate hinnetega seiklus.
Auväärt žürii sai võimaluse testida seitset seiklust, et välja selgitada parimatest parim, mida tiitliga premeerida. “Parim uus seiklus 2023” tiitli pälvis SA Eesti Kaevandusmuuseum – Eksklusiivne tuur pimedates kaevanduskäikudes. “Retk läbi pimedate maa-aluste käikude tõi ihule tibutagi ning tekitas suure aukartuse maa-aluse maailma suhtes. Ja giid kaevur Andrus, kui ehe ja vahetu ning millised maa-alused lood ning olukorrad – uskumatult lahe kogemus.” kirjeldas kogemust züriiliige Tiiu Vilbrant.
Teekond läbi pimedate käikude kulgeb mõne üksiku lambikese valgel, nii nagu see oli kaevanduses sadakond aastat tagasi. Giidiks on endine kaevur, Andrus Park. Seikluse käigus kuuleb tõestisündinud lugusid ning saab teadmisi maa-aluste kaevanduste elust-olust. Programmi käigus külastatakse kaevanduskäikude neid kohti, kuhu tavalise ekskursiooni ajal ei minda ning kuhu ilma asjatundajata, kes oskab keerukatest käikudest ohutult tagasi maa peale tuua, pigem ei kipuks ka. Retkel näeb ja kuuleb täpselt nii palju, kui julged vaadata ja küsida.
Kaevandusmuuseumi haldusjuht Sirle Parik: “Uue seikluse idee tekkis rohepöörde ja kõrgete elektrihindade teemalisest vestlusest.“
“Tekkis küsimus, aga mis siis juhtuks, kui kustutaks kaevanduskäikudes tuled ära ja viiks inimesed kogema 100 aasta tagust kaevutite elu? Mõeldud tehtud ning üsna loomulik tundus, et pimedust võiks vürtsitada sõprade-tuttavate-sugulaste päris elus juhtunud lugudega,” lisas Andus Park.
Allmaamuuseum ja Rikastusvabrik on Eesti Kaevandusmuuseumi ja Ida-Virumaa üks tõmbeobjekte ning põnevaimaid atraktsioone, kus on võimalik allmaaretke jooksul sattuda kaevurite maa-alustesse töö- ja puhkepaikadesse, lõhkeaineladudesse, sõita saab maa-aluse kaevurite rongiga, tutvuda maa-aluse tehnika ning kaevanduse tehnoloogiatega.
Lisaks tiitlile “Parim uus seiklus” selgus rahvahääletuse tulemusena “Rahva lemmik” – Karukella Puhkemaja ja Adrenaator Grupp ühisseiklus “Seikluslik peatuulutamise pakett”. Žürii andis välja ka ühe eripreemia “Raamist väljas”, mille pälvis Iisaku Kihelkonna Muuseum SA, seiklusega “Iisaku Muuseumi vaimujutud pimeduses”.
Ida-Viru turismiklaster on Ida-Virumaad defineerinud kui Seiklusmaad. Hea seiklus on põnev, ootamatu, arendav, emotsiooni loov ja rutiinist välja toov. Ida-Viru turismiklastrisse kuulub täna 55 Ida-Viru kõige aktiivsemat, kõrge missioonitundega ettevõtet ja organisatsiooni, kelle hulgas on nii majutus- kui ka toitlustusettevõtteid, elamusteenuseid, kuid ka kõik Ida-Viru omavalitsused. Klaster on tegutsenud üle 10 aasta.
“Parim uus seiklus 2023” konkursi lisainfo:
Meelis Kuusk
Ida-Viru turismiklastri turundusjuht
meelis.kuusk@ivek.ee
Parim Uus Seiklus konkurss toimus projekti „Ida-Viru turismisihtkoha väljaarendamise etapp 2 aastatel 2021-2023“ toel, kaasrahastaja oli Rahandusministeerium.