Narva

Avasta Ida-Virumaa looduslikud rekordpaigad

Seltskond matkamas Aidu karjääris, taamal Aidu üks kanalitest
Sisukord

Viime teid avastusretkele ja seiklema Ida-Virumaa loodusesse ja tutvustame Eesti looduslikke rekordpaiku maakonnas, mida on üksjagu. Oleme uhked nende vaatamisväärsuste üle ja soovime teidki sellel teekonnal kaasa haarata. Siit leiate inspiratsiooni nii perega puhkamiseks kui ka sõpruskonnaga uute paikade avastamiseks.

Alustame Ontika pankrannikust, mis asub pikalt Tallinn-Narva maantee ja mere vahel. See on Eesti kõrgeim ja pikim katkematu pank, pakkudes võrratuid vaateid merele ja ümbritsevale maastikule. Ontika pankrannikul jalutades tunnete end justkui maailma serval seiklevat. Ontikale jääb ka Eesti kõrgeim Valaste juga oma ligi 30 meetrise veesambaga. Võimast pankrannikut ja selle alust ürgmetsa saab eriti hästi näha Valaste matkarajal matkates, mis jõuab välja nii mereranda kui Valaste joani. Matkaraja pikkus on vaid 2 km, kuid treppe ja laskumisi omajagu. Pankranniku metsikust ja Eesti kõrguselt teist juga saab näha matkates Saka klindimõisa matkarajal.

Pankrannik õhust ja merepoolt vaadatuna, Valaste joa juures.
Valaste matkarada ja trepid Valaste joa juures

Pankrannik ja Valaste juga vaadatuna õhust ja alaste matkarada ja trepid. Fotod: S.Zacek, Hetkeline

Ida-Virumaa võlub ka oma liivarandadega, kus saate nautida mereäärseid jalutuskäike ja päikseloojanguid. Narva-Jõesuu valge liivaga rand on Eesti pikim mererand (8,5 km) ning Euroopa suuruselt viienda järve – Peipsi järve – ääres asub Ida-Virumaal pikim liivarand Eestis (ca 30 km). Mõnus on võtta päikesevanne või jalutada Kauksi rannas. Vesi ja liiv kutsub teid nautima rannapuhkust ning merelaineid kuulama.

Kauksi rannas Peipsi järve ääres lapse ehitamas liivalosse
Narva-Jõesuu rannas poiss jooksmas koeraga

Kauksis lapsed ehitamas liivalosse ja Narva-Jõesuu rannas poiss jooksmas koeraga. Fotod: Valmar Voolaid

Alutaguse rahvuspark on järgmine sihtpunkt meie teekonnal, kus ootab avastamist Kurtna järvestik. See on tõeline pärl mändide vahel, kus peituvad 42 järvesilma vaid 30 ruutmeetri suurusel alal. Tegemist on Eesti järvederikkaima piirkonnaga, kus loodus on loonud võrratud maastikud matkajatele imetlemiseks.

Kurtna järvestik ülevalt linnulennult, kus metsa vahel järvesilmad

Kurtna järvestik, järvesilmad. Foto: Sven Zacek

Kurtna matkarajad on suurepärane valik neile, kes soovivad avastada Kurtna järvestiku piirkonna mitmekülgset loodust. Matkaradu on mitu erinevat pikkusega, alustades lühematest marsruutidest (6-10 km) kuni pikemate matkadeni. Siin ootavad teid maalilised metsad, järved ja kaunid vaated.  Rahvuspargi äärealale jääb ka Vasknarva oma ordulinnuse varemetega ning Poruni jõgi, mille ääres kulgeb Poruni matkarada (pikkus u. 5 km). Poruni matkarada viib põnevale retkele läbi inimkätest puutumata imelise looduse. Raja pikkus võimaldab nautida mõõdukat matkamist, mis sobib ka peredele.

Alutaguse Rahvuspark ise on kõige noorem Eestis, kuid pakub hingematvaid looduselamusi. Rahvuspargi külastuskeskus asub Kauksis, kust saavad alguse ka Luite matkarada (pikkus u. 4 km) mis viib teid läbi kauni liivikualade ja metsade. Rada kulgeb looduskaunis maastikus, kus on võimalik näha mitmekesist taimestikku ning avastada põnevaid looduslikke nähtusi. Kauksi oja loodusrada (pikkus u. 3 km) kulgeb mööda maalilist oja ja seda ümbritsevat metsa, kus leidub palju ka maasikaid-mustikaid. Mõlemad rajad on jõukohased ka väiksematele lastele ja mõnusad, et matkata kogu perega.

Kauksi oja loodusrada, oja kaldal

Kauksi oja loodusrada. Foto: K.Ernits

Looduslikud imed ei piirdu vaid pankranniku, loodusparkide ja randadega. Narva jõgi on Eesti kiireim ja samuti kõige laiem ning sügavaim sängiga jõgi. Tema jõevoog on muljetavaldav, muutes iga matka tema ääres unustamatuks seikluseks. Tule jaluta Narva Jõepromenaadil piirijõe ääres või matka terviserajal Äkkekülas.

Narva Jõepromenaad vaatega linnusele

Narva Jõepromenaad. Foto: Valmar Voolaid

Ida-Virumaal leidub aga ka tehispinnavorme, mis on seotud põlevkivi kaevandamise ja töötlemisega. Sanniku tehisallikad, tuntud ka kui kolme nõia kaev, ning Ratva allikad pakuvad avastamisrõõmu. Karjääriala Aidus võimaldab matkata mööda RMK matkateed ning nautida kanalite vahel matkamist ja parvedega kanalite ületamist.

Parvega kanali ületamine Aidu karjääris Ida-Virumaal
Seltskond parvega Aidu karjääris kanalit ületamas

Seltskond parvega Aidu karjääris kanalit ületamas. Foto: Valmar Voolaid

Lisaks tuntud mägedele ja vaatetornidele, nagu Sinimäed ja Iisaku Tärivere mägi, saab Ida-Virumaal matkata ka kaunite järvede ääres. Jõuga järvede puhkeala ning Uljaste järv pakuvad lõõgastavaid hetki. Uljaste järve äärde jääb ca 9 km pikkune matkarada, mis viib läbi imelise Uljaste järve ümbruse, kust avanevad kaunid vaated ja saab nautida järveäärset mitmekesist loodust.

Uljaste järv päikeseloojangul ja inimesed vees

Uljaste järv päikeseloojangul. Foto Evelin Saarmets
Iisaku Tärivere mäe vaatetorn metsade keskel vaadatuna õhust

Iisaku Tärivere mäe torn. Foto: Hetkeline

Matkamisvõimaluste osas ei pea te pettuma. Ida-Virumaal on mitmekesiseid hästi märgistatud matkaradasid, mis võimaldavad teil avastada piirkonna imelisi maastikke. Lisaks eelpool väljatoodud matkaradadele on meil ka kaks soodes-rabades kulgevat matkarada Selisoo matkarada ja Kotka matkarada. Pikkadest matkaradadest läbivad maakonda ka RMK Kauksi-Penijõe matkatee ja Metsamatkaraja Ida-Virumaa lõik. Iga rada on ainulaadne ja pakub erinevaid vaatamisväärsusi ning looduslikke elamusi.

Nii et võtke kaasa pere ja sõbrad ning laske end kaasa haarata Ida-Virumaa looduslikku võluvõrku! Siin ootavad teid Eesti looduslikud rekordpaigad, maalilised liivarannad, lummavad jõed, matkamise rõõmud ning avastamist väärt tehispinnavormid. Astuge välja argipäevast ja sukelduge looduse sümfooniasse, mis Ida-Virumaal kõigile avatud on. Kohtumise ja seiklusteni imelistel radadel!

Narva-Jõesuu liivarand ja inimesed jalutamas rannal

Narva-Jõesuu liivarand. Foto Sven Zacek

Ida-Virumaa kõik rekordpaigad on näha ja kantud kaardile. Looduses seiklemise ajaks leia sobiv majutuskoht või kehakinnituseks enda maitsele sobiv toidukoht.


Logo Kaasrahastanud Euroopa Liit Interreg logo

Projektiinfo: Nimi „Ida-Viru turism“

Kaasrahastatud Kaasrahastatud Euroopa Liidu Eesti EL välispiiri programmi ja Ida-Viru turismiklastri vahenditest.

Aeg: 01.07.-31.12.2023.

Antud väljaanne valmis Euroopa Liidu rahalise abiga. Selle väljaande sisu eest vastutab ainuisikuliselt Ida-Viru Ettevõtluskeskus ning selles kajastatu ei peegelda mingil juhul Programmi ega Euroopa Liidu seisukohti.

Jaga
Soovitused