Narva

Ida-Viru turismiaasta 2022 lõppes hästi

Ida-Viru Turismiklastri aastalõpuseminar grupifoto 25.11.2022 Matti Kämärä (002)
Sisukord

Ida-Viru turismiklaster viis jaanuari alguses läbi kaardistuse- kuidas läks Jõulukuu 2022 ja millisena paistab uus aasta. Aasta lõpp läks hoolimata sügisesest pessimismist hästi ning uuele aastale minnakse vastu tegusalt. Pingutatakse selle nimel, et hoolimata üldisest hinnatõustust oleks puhkus endiselt tore ja meeldiv. Suurim uudis on, et Narva Hotell avab 2023 aasta sügisel esimese kaasaegse saunakeskuse Narvas.

Detsembrile 2022 oli turismiettevõtete üldhinnang: läks hästi. Oli neid kel väga hästi ja ka neid kes soovinuks paremini. Üldjoontes suurtes spaades oli täituvus alla 2019.a.taset, kuid siiski juba selle lähedal. Eriti edukad olid ettevõtted kes 2022.a.viisid läbi uuendusi- näiteks Eesti Kaevandusmuuseum avas konverentsikeskuse, Mäetaguse von Rosen spaa avas Eesti esimese täiskasvanute hotelli.

Mäetaguse von Rosen spa Tagatuba

Põhiklient oli siseturist, samuti toodi eraldi välja firmaüritused. Osaliselt ka ukraina põgenike majutus. Vene kliendi ära jäämine mõjutas ca 40% vastajatest, kel see oli varasemalt olnud oluline segment (ca 15-30%). Vene kliendi mõju saab aga olema tuntav jaanuaris, mil nad pühi meie juures veetsid. Ettevõtete hoiak on siiski positiivne- töötame edasi ja tõstame kvaliteeti.

Sügisel olid ettevõtted väga mures energiahindade kallinemise pärast ning prognoositi koondamisi. Vastanutest siiski keegi seetõttu koondanud pole. Seda eelkõige tänu energiatõhususe suurendamisele (s.h.lepingulised lahendused), õnneks olid ettevõtted sellesse juba enne kriisi investeerima asunud.

Kokkuvõttes oli uue aasta prognoos realistlik: inimeste ostujõud teeb muret, kuid päringuid liigub, aga aasta algus pole üldiselt aktiivne. Samas on erandeid- nt. 2022 aasta lõpupoole ärimudelit muutnud Mäetaguse von rosen Spal on juba 50% jaanuarist täitunud.

Anneli Põdra, Toila spaa müügijuht: „Kõige enam teeb uuel aastal muret üldine hinnatõus. Pingutame selle nimel, et klient sellest ei kannataks vaid tal oleks ikkagi tore ja hea olla kuigi kõik ümberringi kallineb“.

SIIN ON TURVALINE
Toila Spa hotell pankranniku serval, talvel.

Uudisnupukest, kuidas möödus Ida-Virumaa turismiettevõtjate aastalõpp 2022 saab vaadata ka ERR uudistest.

Lisainfo: Kadri Jalonen, IVEK, Ida-Viru turismikoordinaator [email protected] 5174236

Jaga
Soovitused