Ettevõtjad vajavad selgust ka tuleviku osas - Ida-Viru turismisektor küsib

Narva

Ida-Viru turismisektor küsib: miks suletakse kogu Ida-Virumaa ja kas teatakse et see maksab miljoneid eurosid?

ida-virumaa kaart IVEK
Sisukord

Valitsus plaanib 10.12.2020  instungil otsust sulgeda alates 12.12.20 kolmeks nädalaks kõik Ida-Virumaa meelelahutusasutused. Peatatakse ka vaba aja tegevused, keelatud on avalikud üritused ning suletud kinod, teatrid, kontserdikohad, muuseumid ja näitusasutused, toitlustuskohad, spordiklubid, ujulad, spaad ja majutusteenuse pakkujad. Piirangud kehtivad nii sise- kui välitingimustes.

See on otsene šokk sektori ettevõtetele.

Sektor soovib, et valitsus astuks dialoogi ja piirangud tehtaks vaid hädavajalikud. Ida-Viru on Eesti 3. suurim maakond. See pole homogeenne. Ettevõtjad küsivad- kuidas mõjutab Narva covid situastioon nt. 100 km kaugusel asuvat Peipsi põhjaranniku väikest puhkemaja või Alutaguse laantes asuvat mõisa?

Covid statistikat peetakse igapäevaselt omavalitsuste kaupa- siis peaks olema ju võimalik sulgemist ka sama detailselt juhtida?

Üldine sulgemine pole ka valdkonniti mõistetav. Mäetaguse mõisahotelli perenaine Terje Rattur: „Majusasutuste põhiline küsimus on, et miks on kõik majutusasutused suletud? Kontaktivabad puhkemajad ei peaks selle alla mitte mingil kombel käima, seda enam, kui kogu turismisektori kulu ei suuda valitsus kinni maksta“. Samuti tekitab arusaamatust väliõhu tegevuste keelamine-millega see põhjendatud on?

Õhkkonna võtab kokku Riho Lepik kohvikust Muna: “Ettevõtted küsivad: Kuidas käituda personaliga, kuidas nn.konserveerida ja kui kauaks majutusasutusi, ujulaid- ettevõtteid?

Selle ja kõige muu kohta pole valitsus andnud siinsetele ettevõtetele mitte ainsatki hoiatust, juhist, soovitust, teinud ettepanekuid olukorra leevendamiseks vms. Ehk et täielik infosulg ja teadmatus.”

Ida-Virumaa ettevõtjad vajavad selgust ka tuleviku osas.

Näiteks mis nakkuskordajast alates võib loota teenuste avamisele? Nakkuskordaja infot saavad nad siis ise jälgida ning olukorra muutust hinnata ja plaane teha. Ettevõtjate suur mure on tööjõud- keegi pole huvitatud väljaõppinud tööjõu koondamisest, aga mis jääb üle? Siit läheb probleem edasi ühiskonda. Turism on tööjõumahukas- nt.suures SPAs töötab ligi 200 inimest.

Samuti ootavad ettevõtted, et riik tõhustaks vene keelset teavitustööd maskide vajalikkusest.

Positiivne on, et nii sotsiaalminister kui peaminister on selgesõnaliselt välja öelnud, et sulgemine kompenseeritakse. See on tõesti hädavajalik, sest ettevõtjad kannavad suglemisest tulenevalt väga suuri kulusid. Nt. ühe mõisaSPA sulgemine 1 kuuks maksab 60 000 eurot ja ühe suure SPA sulgemine 1 kuuks maksab 350 000 eurot. Ida-Virumaal on 4 suurt SPAd, 2 mõisaSPAd. Ainuüksi SPAde sulgemise kulude kompenseerimine 1 kuuks (ja kaheldav on et periood nii lühikeseks jääb) on 1,52 milj.eurot. Sellekevadine kogemus näitas, et spa taasavamine maksis samas suurusjärgus kui selle sulgemine 1 kuuks. Seega tuleb ainuüksi Ida-Virumaa 6 SPA sulgemise kulu üheks kuuks ligi 3 milj.eurot. Lisaks tegutseb turismisektori veel üle 200 väiksema ettevõtte.

Ida-Viru turismiklastrisse kuulub täna 60 Ida-Viru kõige aktiivsemat ettevõtet ja asutust kes pakuvad majutust, toitlustust ning elamusteenuseid, lisaks kõik Ida-Viru omavalitsused.

Klaster on tegutsenud 10 aasta.

Kadri Jalonen

Ida-Viru turismiklasteri koordinaator

Ida-Viru Ettevõtluskeskus

5174236

Jaga
Soovitused