Narva

Mida Viru? Parimad viisid Ida-Viru avastamiseks värskes õhus!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sisukord

Miski ei ütle „suvi“ rohkem kui vabas õhus veedetud ja ringi rännatud aeg. Miks mitte reisida karavaniga, avastada kohalikku elu jalgrattaga või harrastada suvesporti disc-golfi ja minigolfi näol? Siit leiad kõige selle jaoks parimad võimalused.

Kus peatuda karavaniga?

Ida-Virumaal on erinevad võimalused karavaniautodega peatumiseks. Leidub nii hästivarustatud, põhjalikult ette valmistatud peatuspaiku, kus on võimalik kasutada elektrit, vett ja on olemas tühjendusvõimalus, kui ka lihtsamaid peatuspaiku, kus on hea turvaline olla, aga sedapuhku ilma taristuta.

Karavanikohad, kus saab kasutada elektrit, vett ja ära anda ka reovett:

 

Looduskaunid või muul moel hea asukohaga paigad, kus saab ööseks peatuda, kuid kus mugavused puuduvad:

  • Eesti kaevandusmuuseumi vahetus läheduses, liinibusside parklas
  • Jõhvi südalinnas
  • Toila alevikus, Oru pargi alguses
  • Toila sadam – arvestama peaks, et päeval on seal parkimine tasuline (kl 9.00-20.00)
  • Narvas, Sadama tee lõpus, kus algab Jõepromenaad
  • Kuremäe kloostri vahetus läheduses asuvas asfalteeritud parklas
  • Jõuga järve parkla ja puhkekoht
  • Tärivere mäe vaatetorni parkla ja puhkekoht
  • RMK Kauksi puhkekoht
  • RMK Uusküla puhkekoht
  • RMK Remniku puhkekoht
  • RKM Kurtna järvestiku puhkekoht
 

Kuhu minna jalgrattaga seiklema?

Ida-Virumaal on toimunud mitmeid infrastruktuuri arendusi, sh rajatud kergliiklusteid. See teeb Ida-Virumaa avastamise veelgi kergemaks. Kulge näiteks muretult jalgrattaga! Näed rohkem, liigud rohkem, naudid rohkem.

Avasta näiteks vastavatud uut rannapromenaadi Sillamäel. Ca 640 meetri pikkune rannapromenaad ühendab kesklinna sadamaga. Promenaadi äärde jääb seitsmemeetrine ja mitmetasandiline vaatetorn, mille juurde kuuluvad puidust platvormid-terrassid, spordi- ja mänguväljakud ning suvelava.

Ka Narvast kuurordisse randa liikumine on nüüd turvalisem ja mugava, kui varem. Narva ja Narva-Jõesuu vahele rajatakse 2021-2022 vältel kergliiklustee. Selleks pikendatakse kergliiklusteid Narva linnas ca 5 km võrra ja tee ühendatakse Narva-Jõesuu kergliiklusteega. Narva-Jõesuus rajatakse kergliiklustee Koidula tänava äärde (mis on põhiline lina sisenev tee) otse kesklinna piirini. Linna piiril pikendatakse kergliiklusteed ca 3 kilomeetri võrra. Uus kergliiklustee saab kulgema paralleelselt Tallinna maanteega. Nüüd saab Narvast turvaliselt kuurortlinna mere äärde suvitama liikuda, nii et autot pole vajagi! Lisaks kergliiklusteele Narva ja Narva-Jõesuu vahel luuakse Sinimäe piirkonda ca 20 km pikkune ringmatkarada, millest saavad talveks suusarajad. Sisuliselt on see Narva-Jõesuu terviseradade võrgustiku edasiarendus, sest terviserajad seotakse ühte tervikusse Narva-Jõesuu kergliiklusteedega. Muuseas, pikenenud on ka Jõhvi linnapargi jalutusradade võrgustik ning kesklinna promenaad. Loe Ida-Viru infrastruktuuri plaanide kohta lähemalt siit.

Kel oma jalgratast kaasas ei ole, aga mõte sel moel linnavahel ringi tuhisemisest teeks meele rõõmsaks küll, saab jalgrattaid ka rentida. Mitmel pool üle Ida-Virumaa on selleks võimalused olemas. Näiteks saab ümbruskonna avastamiseks rattaid laenutada Saka mõisast, Narvast Joaoru puhkealalt või Jõhvist Fixusest. Maastikuradade läbimiseks saab jalgratta rentida näiteks Alutaguse puhke- ja spordikeskusest, aga ka Lammasmäe puhkekeskusest.

Kas avastada metsaradu disc-golfi mängides?

Kohtla-Nõmme dic-golfi park asub Toila valas, Eesti Kaevandusmuuseumi siseterritooriumil. Seega saab seal lisaks disc-golfi mängimisele külastada allmaamuuseumi, õues asuvat ekspositsiooni või tõmmata pärast mängimist hetkeks hinge muuseumi kohvikus. Pargi 9-korviline rada on küllaltki algajasõbralik, sest kulgeb lauskmaal. Natuke lisab rajale vürtsi tiik, mille ümber rajad kulgevad. Radade pikkused on 50 m – 95 m.

Kohtla-Nõmme rajal on võimalik mängida iga päev 9.00-21.00. Kuna pakr asub muuseumi territooriumil, on haldajal õigus lahtioleku aegu muuta. Seetõttu tasub hilisõhtul mängima minnes ette helistada numbril (+372) 332 4017.

Mäetaguse disc-golfi park on Baltimaades haruldane oma pikkade ja avatud radadega. Pargi küngastelt avanevad kaunid vaated, mis on eriliselt võluvad päikeseloojangu ajal. 18-korviline park on tõeline väljakutse ka päris edasijõudnud mängijatele ning on raskusastmelt üks Eesti keerukamaid. Samas on see rada piisavalt avar ning hooldatud. Nii ei käi selle läbimine üle jõu ka algajale. Harrastajate jaoks on olemas ka kergem, 9 korviga rada.

Hea teada:

– kettaid saab laenutada Mäetaguse Mõisahotellist. Ketta hind (3 h) 1 euro;

– hotellist saab ka rajakaarte;

– WC on olemas parklas ja 1. raja alguses.

Alutaguse disc-golfi park asub Kurtna järvestikus, Alutaguse Puhke- ja Spordikeskuse territooriumil. Kaheksateistkümne rajaga disc-golfi pargis näeb lummavat, vaheldusrikkast maastikku ja kohtab erinevaid takistusi. Kel oma kettaid kaasas pole, saab neid laenutada Alutaguse Puhke- ja Spordikeskusest. Seal on olemas ka skoori- ja rajakaardid iseseisvalt mängimiseks. Pargi kasutamine on tasuta, mängida saavad kasutada kõik soovijad. Ainult võistluste ajal on park kinni. Soovitame enne mängima tulemist ette helistada numbril +372 53057776.

Rääkides võistlustest – juba 3.-4. juulil toimuvad Alutagusel Ida-Virumaa lahtised meistrivõistlused disc-golfis ehk Alutaguse Open. Võistlus, mida peetakse sel aastal juba 9. korda. Registreeri end osalejaks või tule kaasa elama!

Kes enda jaoks disc-golfi veel avastanud pole, saab osaleda kiirkursusel, kus osalejad saavad esmased teadmised disc-golfi mängust. Neid korraldatakse Alutaguse Puhke- ja Spordikeskuses ettetellimisel, nii suuremale kui ka väiksele seltskonnale.

Kas panna end proovile minigolfis?

Kel golfi vastu huvi, võib külastada ka Toila SPA Hotelli minigolfi keskust. See on üks omanäolisemaid kogu Põhja-Euroopas! Mini-golfi rajad asuvad otse Toila SPA Hotelli kõrval. Ootamas on 15 ilmastikukindlat, erineva raskusastmega rada, mis on avatud kuniks maa veel lumevaba on. Vaata lisa: https://www.toilaspa.ee/minigolf/ 

Jaga
Soovitused