Narva

Narva ooperipäevad toimuvad Kreenholmi Manufaktuuris

Narva ooperipäevad 2021
Sisukord

Kas tahad täiel rinnal puhata ja õhtul šikilt välja minna? Peagi on selleks võimalus, sest 2.-12. septembril toimuvad Kreenholmi Manufaktuuris Narva ooperipäevad rahvusvahelise muusikateatri väärilise kavaga.

Solistidena on laval nii ooperimaailma säravad tähed. Näiteks mängib festivalil Puccini „Boheemi“ peaosa Balkanimaade üks tuntumaid sopraneid Marija Jelic, kes oma järgmise kontserdi annab koos Placido Domingoga ning oktoobris on tal soolokontsert kuulsas New Yorgi Carnegie Hallis. Samas etenduses teeb solistina kaasa ka Vene-Iisraeli päritolu bass Denis Sedov, kelle tähelend suurtel lavadel algas Metropolitan Opera noorte artistide programmist, kus temagi tegi debüüdi koos Placido Domingoga. Festivali teisel nädalavahetusel kavas oleva Beethoveni „Fidelio“ lavastaja Bjarni Thor Kristinsson on Islandi üks rahvusvaheliselt kõige edukamaid ooperilauljaid ning temaga koos on laval meeskond, kes koosneb erineva taustaga Islandi professionaalsetest muusikutest.

Festival tänuväärset tööd, et ka Narva ja Ida-Virumaa muusikud ja teatrinoored oleks väärikalt esindatud. Narva Linna Sümfooniaorkestri ja dirigent Anatoli Štšura on saateorkestriks, kui toimub rahvusvaheline ooperigala nimekate solistidega Peterburi Mihhailovski ja Maria teatritest ning Skandinaaviamaadest. Neid näeb laval veel mitmel etendusel ja galal. Erisündmusena ka peaaegu täielikult Narva ja Ida-Viru inimeste koostöös jõuab lavale kummardusena Prokofjevi 130. sünniaasta puhul muusikaline muinasjutt „Petja ja Hunt“ – siin teeb lisaks kaasa Kohtla-Järve Gümnaasiumi etenduskunstide mooduli noorte näitlejate trupp. Kauniks muusikaliseks elamuseks on selle vorminud lavastaja Neeme Kuningas.

Olete südamest oodatud nautima seda muusikalist ilu, mida Narva ooperipäevad toovad 2.-12. septembrini Kreenholmi Manufaktuuri. Festivali ettevalmistused on juba alanud, kerkimas on suurejooneline ooperitelk, valmimas on ooperikohvik, ekskursioonid, saabumas on külalised lähedalt ja kaugelt.

Rohkem infot Narva Ooperipäevade festivali kava kohta: narvaopera.ee/programm

Narva Ooperipäevade festival kutsub nautima:

KONTSERT „Muusikaline postkaart Stockholmist 1654–1783“

L 28. augustil kell 19 Kreenholmi Manufaktuuri kontserditelgis

Eesti-Rootsi kollektiiv Ensemble Utile Dulci (Rebecka Karlsson, Julia Savitskaja, Kristine West, Ulrika Westerberg, Boel Hillerud Nyman, Mirjam Pfeiffer, Marju Riisikamp) esitab ajastutruud muusikat vanast heast Rootsi ajast, mil Narva tõusis kaubanduslinnana Eesti tähtsaimate linnade hulka ja peaaegu oleks sellest saanud Eesti teine pealinn. Kontsert annab võimaluse saada rohkem aimu tollasest Rootsist (ja mõistagi ka Narvast) – kui palju see juba tollal nii kultuuriliselt kui ka sotsiaalselt oli muu Euroopaga seotud.

KONTSERT „Classics in Jazz“

N 2. septembril kell 19 Narva Linnuse põhjaõues

Ooperilauljad ja jazzansambel pakuvad tervikliku etenduse, kust ei puudu avamängud ja grande inaale. Veetlev klassika Verdi, Mozart, Wagneri, Bizet, Puccini, Tšaikovski sulest saab uued värvingud tänu julgele improvisatsioonile. Laval on sopran Elena Brazhnyk, tenor Avgust Amonov ja bass Priit Volmer ning bändiga koosseisus Lembit Saarsalu saksofonil, Olav Ehala klaveril, Toivo Unt bassil ja Toomas Rull trummidel.

OOPER Giacomo Puccini “Boheem” 

R 3. septembril kell 19 Kreenholmi Manufaktuuri ooperitelgis

Lugu poeet Rodolfo ja lihtsa neiu Mimi traagilisest armastusest. Kõledat Pariisi katusekambrit jagavad boheemlastest sõbrad: poeet Rodolfo, filosoof Colline, muusik Shaunard ja maalikunstnik Marcello, kelle armastatu on vastuoluline kaunitar Musetta. Jõuluõhtul oivaliselt alanud armastuslugu aga ei kulge sugugi ilma arusaamatuste ja konfliktideta ning lõpeb traagiliselt suve hakul. Selle loo toovad lavale rahvusvaheline solistideansambel ja lavastaja Neeme Kuningas, muusikaline dirigent Atvars Lakstīgala (Läti) ja Liepaja Sümfooniaorkester.

PIDULIK KONTSERDIGALA “Kreenholmi ööbikud”

L 4. septembril kell 19 Kreenholmi Manufaktuuri ooperitelgis

Lavastaja ja  õhtujuht on Neeme Kuningas.  Solistideks on Balkanimaade üks tuntumaid sopraneid Marija Jelic, Iisraeli sopran Maayan Tsuk-Ran, maailma suurtel kontserdilavadel tuuritav Vene/Iisraeli bass Denis Sedov, Läti Rahvusooperi esitenor Raimonds Bramanis ning Eesti solistid sopran Julia Savitskaja ja bariton Atlan Karp. Kõlavad ooperi- ja operetimeloodiad Mozartilt, Rossinilt, Donizettilt, Verdilt, Puccinilt, Leharilt, Kalmanilt, Offenbachilt jpt. Saateorkester on Liepaja Sümfooniaorkester Atvars Lakstīgala dirigeerimisel. 

RAHVUSVAHELINE OOPERIGALA 

R 10. septembril kell 19 Kreenholmi Manufaktuuri ooperitelgis

Rahvusvaheline ooperigala on Narva Ooperipäevade traditsioon festivali esimesest toimumiskorrast peale. Sel aastal oleme võtnud nõuks üllatada armsat publikut solistidega Idast ja Läänest. Peterburi Mihhailovski teatri sopran Svetlana Moskalenko ja Rootsi sopran Henriikka Gröndahl, Islandi tenor Gissur Páll Gissurarson ja Peterburi Maria teatri bariton Vladimir Samsonov esitavad tuntud meloodiaid. Soliste saadab Narva Linna Sümfooniaorkester dirigent Anatoli Štšura juhatusel.

OOPER Ludwig van Beethoven “Fidelio” (Reykjaviki Ooperipäevade külalisetendus)

L 11. septembril kell 19 Kreenholmi Manufaktuuri ooperitelgis

Tõestisündinud lugu Prantsuse revolutsiooni ajast, kus naine, kes riietub meheks, saab tööd vangivalvurina ning tal õnnestub päästa vanglast oma abikaasa. Keegi ei kahtlusta naist, kes esineb mehena selles karmis maailmas, isegi mitte noor naine, kes temasse armub. Laval toimuv räägib vabaduse võtmise tagajärgedest, soorollidest, armastusest ja julmusest. Lavastaja on Islandi üks rahvusvaheliselt kõige edukamaid ooperilauljaid Bjarni Thor Kristinsson, kes ka ise kaasa teeb koos trupiga, kuhu kuuluvad erineva taustaga Islandi professionaalsed muusikud.

LASTELE Lee Hoiby kammerooper “Bon appétit!” (Reykjaviki Ooperipäevade külalisetendus)

P 12. septembril kell 12 Kreenholmi Manufaktuuri ooperitelgis

Lõbus ja hoogne kammerooper vaatamiseks koos pere kõige pisematega. Kuulus telekokk Julia Child (tegelaskuju on tuntud ka Hollywoodi filmist “Julia ja Julie”) õpetab küpsetama prantsuse šokolaadikooki. Etendus lõpeb rõõmsa koogisöömisega, kus igaüks saab maiustada. Lavastaja ja solist on Islandi/Hollandi metsosopran Guja Sandholt, teda saadab Narva Linna Sümfooniaorkester dirigent Anatoli Štšura juhatusel. Etendus on inglise keeles. 

LASTELE Sergei Prokofjevi muusikaline muinasjutt “Petja ja hunt” (esiettekanne, Sergei Prokofjevi 130. sünniaasta tähistamiseks)

P 12. septembril kell 13 Kreenholmi Manufaktuuri ooperitelgis

Armastatud lugu igaühe lapsepõlvest, mis muide avaldab lastele mõned orkestrimaailma saladused. Etenduses vastab igale tegelasele üks sümfooniaorkestri pill: Petja – viiulid,  Lind – flööt, Part – oboe,  Kass – klarnet, Vanaisa – fagott,  Hunt – metsasarved,  Jahimehed – timpanid. Kui etendus on vaadatud, kutsutakse lapsed orkestrisse pille tutvustavale ringkäigule. Etendus jõuab lavale Narva Linna Sümfooniaorkestri ja dirigent Anatoli Štšura, Kohtla-Järve Gümnaasiumi etenduskunstide mooduli noorte näitlejate ja lavastaja Neeme Kuninga esituses. Jutustaja rollis on Irina Svensson. Etendus on vene keeles.

Rohkem infot Narva Ooperipäevade festivali kava kohta: narvaopera.ee/programm

Jaga
Soovitused