Narva

Sõjamuuseumid ühendavad II maailmasõja ajaloo tutvustamiseks jõud

Vaivara-Sinimagede-muuseum_8_idaviru_visit_estonia-scaled.jpg
Sisukord

Eesti sõjamuuseum ja Vaivara Sinimägede muuseum töötavad koos välja Viimsit ja Ida-Virumaad ühendava ajalooteekonna, mis viib huvilise II maailmasõja radadele. 

Turismimarsruut läbib Tallinn-Narva maantee äärde jäävaid II maailmasõjaga seotud paiku ning saab olema leitav mõlema muuseumi kodulehelt. Veebile täienduseks antakse välja trükis eesti, inglise ja vene keeles, mis lisaks vaatamisväärsustele tutvustab ka tee peale jäävaid toitlustus- ja majutuskohti.

Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lill ütles, et II maailmasõda meenutavate paikade ühele turismimarsruudile koondamine teeb ajaloo tundmaõppimise lihtsamaks ja põnevamaks. ”Kahe muuseumi koostööst võidavad nii Eesti sõjaajaloohuvilised, turistid kui kohalikud ettevõtjad,” rääkis Lill avaldades lootust, et uus teejuht toob rohkem inimesi Ida-Virumaalt sõjamuuseumisse Viimsis ning samas julgustab Tallinna rahvast ja väliskülalisi Ida-Eestit avastama.

Nii sõjamuuseum kui Vaivara Sinimägede muuseum värskendavad ja täiendavad ka oma II maailmasõja teemalist ekspositsiooni. Vaivara Sinimägede muuseumis valmib rändnäitusena mõeldud “Inimesed ja saatused”, mis selgitab lähemalt, mida tähendas II maailmasõda Vaivarale ja selle elanikele. 

Vaivara Sinimägede muuseumi direktor Ivika Maidre tõi näiteks, et kui välistendi ühel poolel saab lugeda sõjamehest Georg Soodenist, siis teine pool räägib Vaivara surnuaiast, kus ta langes. “Räägime lugusid, mis on seotud selle paiga ja inimestega. Näitusel portreteeritud kuuest inimesest ainult üks elas sõja üle ja temagi jäi välismaale.”

Vaivara Sinimägede muuseumi väljapanek täieneb veel kahe teabekioskiga. Neist üks tutvustab muuseumi ühte põnevamat eksponaati, ründelennukit IL-2. Teabekioski saab ka tehnikahall, kus pannakse välja tank T-34. Mõlemad sõjamasinad on kohalikud ajaloohuvilised välja tõmmanud Kurtna järvedest.

Projekt “Promotion of military heritage in Ida-Virumaa and Viimsi” kestab 1. juulist 31. detsembrini 2023. Projekti rahastab Eesti Euroopa Liidu välispiiri programm ja selle eelarve on ligi 222 000 eurot, millest 90 protsenti kaasrahastab Euroopa Liit.

Lisainfo:

Eesti sõjamuuseum – projektijuht Tanel Mätlik: [email protected], 5102705

Vaivara Sinimägede muuseum – projektijuht Ülle Puustusmaa: [email protected], 58040801

Jaga
Soovitused