Narva

Station Narva artistid avalikustatud

Kimmo Pohjonen Narva Station 2022_ photo Egidio Santos
Sisukord

9.  ja 10. septembril muutuvad kaks ajaloolist Kreenholmi kvartali hoonet – Narva kunstiresidentuur (NART) ja Kreenholmi juhtkonnahoone – koos nende vahelise hooviga viiendat korda toimuva Station Narva ühendatud festivalialaks. Kolme lava esinejate seas on nii rahvusvaheliselt tuntud artistid kui ka Eesti legendid ja tulevikutegijad.

Ukraina elektro-folgi kollektiivi Onuka alustaladeks on produtsent Eugene Filatov ning laulja-laulukirjutaja, bändi nägu ja hing Nata Zhyzhchenko. Nende nimi (“onuka” tähendab ukraina keeles “lapselast”) teeb kummarduse Nata vanaisale, kuulsale pärimuspillide meistrile, kelle loodud instrument sopilka kõlab paljudes Onuka lugudes. Üle Euroopa oma audiovisuaalsete etendustega tuntust kogunud bändi värskeim album “Kolir” ilmus möödunud aastal ning tänavu veebruaris anti koos Eugene’i projektiga The Maneken välja kontsept-album “Ukrainian Constructivism”.

1993. aastast tegutsenud Londoni trio Red Snapper on tuntud oma teedrajava elektroakustika ning tumeda funki, hip-hopi, dubi, psühhedeelse surfi ja afro-jazzi sulami poolest. Red Snapperi plaate on välja andnud mõjukas elektroonilise muusika leibel WARP, nad on tuuritanud koos Massive Attacki, The Prodigy ja De La Souliga ning remiksinud Trouble Funki, Garbage’i ja Edwyn Collinsi lugusid. Narvas esitab bänd läbilõiget oma kolme aastakümne loomingust ning tänavu mais ilmunud kaheksanda täispika albumi “Everybody Is Somebody” paladest.

1982. aastast muusiku ja helilooja Heini Vaikmaa juhtimisel tegutsenud Mahavok tuleb Narva algkoosseisu tuumikuga, esitades lugusid nii Vaikmaa värskelt duubelplaadilt “Ajarada” kui ka bändi aegadeüleseid hittlaule ja instrumentaalpalasid. Solistina astub üles Heini tütar Anet Vaikmaa.

Ka Eesti hiphopi supergrupp A-Rühm toob piirilinna nii uut kui vana. Cool DGenkaKozy ja DJ Critikal on käinud stuudios uusi lugusid tegemas ning nende Sony Music Baltics alt tänavu ilmuva plaadi äsja avalikustatud esiksingel “Üks veel” räägib hiphopi juurtele viidates “sellest, et hea pidu ja oleng ei taha kunagi lõppeda”.

Station Narva esinejate seas on Bert on Beats, margiiela ja Meisterjaan.

Bert on Beats ehk Bert Prikenfeldt toob piirilinna oma tumeda techno ja filmiliku laenguga autorielektroonika. Esimest korda jätab ta kõrvale arvutid ja plaadimängijad ning toob lavale modulaarsüntesaatorid, trummimasinad ja muu analoogtehnika, andes inimese ja masina võitlusega aimu. mida uut võib oodata tema sügisel ilmuvalt albumilt “Seitse”. Ühtlasi esineb Bert Station Narval  DJ Critikali nime all ka A-Rühma koosluses.

margiiela esindab festivalil Eesti uue räpi üha valjemalt häält. Kuulda saab nii tänavu mais Sony Music Baltic alt ilmunud bängerit “Sucka Shit” kui ka juuli lõpus ilmunud EP “margiiela season” materjali.

Meisterjaan võtab kaasa parmupilli, kitarri ja looperi ning lubab esitada suriseva ja eklektlise kava etno-teknot, gäbberit ja ehk isegi kantrit. Jonas Kaarnametsa ja Kristjan Kallase kirevas nostalgiaprojektis SUVE kohtuvad möödaniku kajad 70ndate-80ndate ENSV estraadist Jaapani city popi ja USA yacht rockini uue aastatuhande lo-fi indiega,

Festivalil on esindatud ka Narvast pärit tegijad. DJ-de ja produtsentide rühmituse Bass372 liige PTF1987 esitab atmosfäärilist dubstepi ja breakbeati elementidega bassimuusikat ning laulja-laulukirjutaja IVI seikleb koos produtsent Coulliniga tantsulise R&B, deep popi ja sündipopi radadel.

Station Narva festivalil esineb ka Soome akordionivirtuoos Kimmo Pohjonen.

Kimmo Pohjoneni esinemist toetavad Soome Instituut, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis ja Ida-Viru Turismiklaster.
Kimmo Pohjoneni loomingus vahelduvad lüürilised ballaadid folkroki ja eksperimentaalmüraga ning tema esitluslaadi on võrreldud šamaani rituaaliga, mille kese on elektrifitseeritud viierealine akordion. Ta on avaldanud alates 1990ndate keskpaigast üheksa täispikka sooloalbumit, tuuritanud üle ilma, troonimud Euroopa globaalmuusika edetabeli tipus, pälvinud oma loomingu eest Briti folgipiibli Songlines kriitikutelt maksimumpunkte ja Soome valitsuselt riikliku preemia multidistsiplinaarse kunsti kõrgetasemelise edendamise eest.

Pohjonen on teinud koostööd teiste seas Kronos Quarteti, löökpillimängija Pat Mastelotto ja King Crimsoni kitarristi Trey Gunniga. Tänavu kirjutas ta Eesti Filharmoonia Kammerkoori 40. sünnipäevaks teose “Vabadus”, andis Nargenfestivali raames Hiiumaal, Saaremaal ja Naissaarel edukad soolokontserdid ning esines Brigitta festivalil koos Tallinna Kammerorkestriga.   

“Narva on ka meile, soomlastele, ajalooliselt oluline linn,” tõdeb Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi. “Okupatsioon kaotas selle paljude mälust, kultuur on aga sild, millega taastame ühtekuuluvuse tunde. Nagu kevadel Tallinn Music Weeki avasõnades väga ilusasti õeldi: Euroopa algab Narvast. Seepärast on mul äärmiselt hea meel, et meil õnnestub koos heade partneritega tuua võimas Kimmo Pohjonen Narvasse.” Kimmo Pohjonen esineb Station Narva festivalil laupäeval, 10. septembril.

Kimmo Pohjonen. Foto Egidio Santos


Nii reedel kui ka laupäeval järgnevad kontserdiprogrammile peod jõeäärses muusikaklubis Ro-Ro.

Kreenholmi kvartalis ja Gerassimovi pargis leiavad aset ka päevased tasuta üritused linnalava kontsertidest eakate tantsupeoni ning kunstiresidentuuri suveprojektide esitlused. Samuti kutsub festival seiklema Kulgu piirkonna paadigaraažides ehk “Narva Veneetsias” ning osa saama narvapärasest hommikusöögist ja BAZAR aruteludest. Reedel, 9. septembril toimub traditsiooniline loomemajanduse ettevõtluspäev.


Programmi ülevaade


Neljapäev, 8. september

16:00 Festivali avamine
17:00 BAZAR arutelu
(Kreenholmi kvartal, Joala 18/20)


Reede. 9. september

Ettevõtluspäev

Muusikaprogramm

Välilava
18.00–20.00 DJ
20.00–21.00 Red Snapper (UK)
22.30–23.30 A-Rühm (EE)

Juhtkonnahoone lava (Joala 20)
19.00–01.00

NARTi lava (Joala 18)
19.00–22.00
Art Club Ro-Ro (Jõe 3)
00.00–04.00 DJd

Laupäev, 10. september

12.00–18.00
Tasuta linnalavakontserdid üle linna

15.00–19.00
Retro-tantsupidu

Muusikaprogramm

Välilava
18.00–20.00 DJ
20.00–21.00 Mahavok (EE)
22.00–23.30 Onuka (UA)

Juhtkonnahoone lava  (Joala 20)
19.00–01.00

NARTi lava (Joala 18)
19.00–22.00

Art Club Ro-Ro (Jõe 3)
00.00–04.00 DJ-d


Pühapäev, 11. september

11.00–12.00
Narvapärane hommikusöök
VitaTiimi keskus (Tuleviku 7)

 

Station Narva 2022 festivalipassid hinnaga 35 eurot (alates 5. septembrist 45 eurot) ja üksikpiletid hinnaga 20 eurot on müügil Piletilevis. Festivalipass kehtib kõigil kontsertidel 9.–10. septembril ja ettevõtluspäeval (eelregistreerimise alusel), päevapiletid vastavalt 9. ja 10. septembri muusikaõhtuil. Ro-Ro klubi jätkupidudele pääseb nii festivalipassiga kui ka eraldi 10 eurose pääsmega.

Viiendat korda Narvas aset leidva Station Narva toimumist toetavad Narva linn, Kultuuriministeerium, Integratsiooni Sihtasutus, Kultuurkapital ja Fortaco.

Station Narva festivali korraldaja on ettevõte Shiftworks koostöös Narva tiimiga. Koostööpartnerid on Narva kunstiresidentuur (NART), Narva Gate, Art Club Ro-Ro, Narva loomeinkubaator OBJEKT, arutelupäev BAZAR.

Jaga
Soovitused