Sellest kevadsuvest ootab aktiivse puhkuse sõpru uus tõmbekeskus – endisesse põlevkivikarjääri rajatud Aidu Veeseikluskeskus.
Aherainemägede ja sõudekanali vahele kerkinud finišitorniga Aidu Veeseikluskeskuse peamajas saab pidada nii seminare kui nautida saunamõnusid. Aga seiklusrikast päeva on oodatud veetma ka üksikkülastajad, pered ja sõpruskonnad.
Sihtrühmad on spordi- ja vaba aja keskuse arendamise käigus tublisti avardunud, tõdeb turundusjuht Terje Rattur. Alguses olid sihikul eelkõige professionaalsed veesportlased, kellele on rajatud rahvusvahelistele nõuetele vastav sõudekanal. Järgmise peamise atraktsioonina nägid arendajad wakeparki ehk veelauaparki.
“EASi teenusedisaini meistriklassi läbides saime aga aru, et Aidu on ikkagi koguperekeskus. Eesmärk on siia saada veelauasõitja, aga samal ajal on tema perele pakkuda 3-4 tundi muud põnevat tegevust,” selgitab Terje Rattur.
Karjääriala pakub põnevust kogu perele
Nii saab Aidus juba täna laenutada SUP lauda, kanuud ja vesijalgratast. Aga liikuma ei pea ainult vee peal – kaevandamise käigus tekkinud kuumaastiku läbimiseks sobib iseäranis hästi FAT ratas, mida on samuti võimalik rentida. Juuni alguses avatakse ka wakepark. Lisaks tulevad Aidusse kettagolfiväljakud ja rannaala koos laste atraktsioonide – mänguväljaku ning madalseiklusrajaga. Samas kõrval lookleb terviserada.
Veeseikluskeskuse koduleht juhatab ka teiste aktiivsete tegevusteni, mida Aidus saab tellida. Näiteks tehakse koostööd Adrenaator Grupiga, kes korraldab karjäärisafarit, kaatrimatka ja seiklusmatka ning Alutaguse matkaklubiga, kes pakub karjäärialal meeskonnaülesannetega matkaseiklust.
Suure tõenäosusega jääb Aidu veemaal ühest päevast väheseks. Täna veel Aidu Veeseikluskeskuses öömaja ei pakuta, kuid aktiivne töö selles suunas käib, küll aga leidub lähikonnas mitmeid majutuskohti. Pärast seiklemist võib end poputada mõisamiljöös, valides kas Saka Mõisa hotelli või von ROSEN spaa Mäetagusel. Või siis otsustada täiesti kaasaegse ja privaatse- vaid 8 km kaugusel asuva Karukella puhkemaja kasuks, mis on esimene Rohelise Võtme ökomärgisega turismiasutus Ida-Virumaal.
Salapärane Sillamäe
Kui tulla Ida-Virusse mitmeks päevaks, tasub võtta plaani idanurga avastusretk. Aidust Sillamäele jõuab autoga vähem kui tunniga, aga tööstusmaastiku asemel avaneb seal hoopis teine maailm – stalinistliku linnasüdamega mereäärne tööstuslinn.
“Millegipärast teadvustavad inimesed Sillamäed kõige rohkem kui suletud ja salastatud linna, kuid see on vaid üks paljudest Sillamäe nägudest,” tõdeb ajaloolane ja Blueray kaasasutaja Mairo Rääsk, kes koostas Sillamäe muuseumile uue püsinäituse “Salapärane Sillamäe”. Näitus räägib Sillamäest kui Virumaa esimesest kuurordist ja sõjaeelse Eesti õlitööstuse Mekast ning jõuab välja aega, kui sõjavangid linna üles ehitasid ja vangide asulast sai salajane Nõukogude linn.
Mai keskpaigast avanes külastajatele ka muusemi väliala, mis muugib lahti Sillamäe saladusi. Väliala üks paviljon kõneleb Sillamäe uraanirikastusvabrikust. Külastaja saab ekspositsiooni virtuaalreaalselt minna aatomi sisse, kiigata tuumaelektrijaama tööd ja olla tunnistajaks tuumapommi hävitavale jõule.
Teises paviljonis on virtuaalreaalselt loodud Jevgeni Zamjatini kirjeldatud totalitaarne tulevikuühiskond. See on kõhedust tekitav vaatepilt, kus inimesele on jäänud ööpäevas kaks tundi oma isiklikku aega ning kõik on kontrollitud…
Blueray on VR History kaubamärgi all loonud põnevad ajarännakud ka Toila Oru parki, kus on taastanud virtuaalreaalselt Oru lossi. Sellisena, nagu see oli 1938. aastal Eesti presidendi Konstantin Pätsi suveresidentsina.
Jaanipäevaks saab valmis juba „VR Toila 1938“ kolmas ajarännak, mis võtab luubi alla lossi siseruumid. Teiste seas näeb keldrikorrusel asunud Eesti tuba ja uhket vestibüüli. “Ja mitte ainult ei näe, vaid saab esmakordselt seal ruumides ka ringi liikuda,” lubab ajaloolane uusi elamusi lossis, mis leidis kurva lõpu 2. maailmasõjas.
Piirilinna uued tõmbenumbrid
Häving ja soov kunagist ilu ellu äratada käivad käsikäes ka piirilinnas. Lossipargis näeb pilte märtsipommitamise hävingust ja samal ajal saab kogeda virtuaalreaalsusseiklust Narva raekojas, mis manab Vana-Narva uuesti silme ette. Huviline saab “kõndida” ja “sõita” mööda Vana-Narva tänavaid ning imetleda, missugune nägi linn välja oma hiilguse tipul.
Linna ajalooga loob seoseid ka piirilinna esimene spaakompleks IDA Spaa & Saun– sealsed neli sauna said oma nimed bastionide järgi. Õdus spaa avati selle aasta veebruaris ja pakub täna suurt lisandväärtust Narva Hotellis ööbijatele, sest spa asub hotelli keldrikorrusel. Suuremas valikus saunu ja basseine leiab naaberlinna Narva-Jõesuu suurtes spaahotellides, näiteks Meresuu SPA & Hotelis. Medical SPA Narva-Jõesuu kutsub aga proovima uudset stressi maandamise keskust, mis lubab ajule täielikku puhkust.
Ida-Virumaal toimuvaga saad kursis olla www.idaviru.ee
Teksti autor: Sirle Sommer-Kalda