Eestimaa talimängud toimuvad iga 4 aasta järel ja tegu on Baltimaade suurim talispordifestivaliga, kuhu oodatakse üle 3000 osaleja.
Seekordsed 14. Eestimaa talimängud toimuvad Ida-Virumaal ja korraldab Eestimaa Spordiliit Jõud koostöös Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu, Ida-Virumaa kohalike omavalitsuste ning Ida-Virumaa Spordiliiduga.
Talimängud toimuvad 4.-6.02 ja avatakse pidulikult 5. märtsil kell 20.00 Jõhvi muusikaväljakul.
Mängudel osalevad Eesti maakondade, linnade ja valdade võistkonnad ja võisteldakse 22 spordialal.
Kavas on: murdmaasuusatamine, mäesuusatamine (mäesuusk ja lumelaud), ujumine, juhtide võistlus, suusaorienteerumine, laskesuusatamine, jäähoki, suusahüpped, kiiruisutamine, kreeka-rooma maadlus, vabamaadlus, naistemaadlus, motokross, õhkrelvadest laskmine, mälumäng, meeste võrkpall, naiste võrkpall ning meeste ja naiste korvpall, lauatennis, male ja kabe.
Talimängude kavas on veel lisaks võistlused ja mittearvestuslikud spordialad, mis on kindlasti ka pealtvaatajatele atraktiivsed juhtide korvpall ja kirvevise Mäetagusel Eesti suurimas kirveviskehallis.
Kogu talimängude ajakava leiad SIIT
Oleme kokku pannud väikese spikri, ideid Seiklusmaa avastamiseks Eestimaa Talimängudele tulijatele. Ida-Virumaal jagub vaatamist väärt kohti maakonna idapiirist lõunapiirini ja nii maa-all kui maa peal, õhus ja vee peal. Ideede saamiseks oleme koostanud spikrid väikesteks väljasõitudeks Jõhvist eriilmelistesse piirkondadesse ning mida teha lastega Ida-Virumaal.
Ida-Virumaal on erilisi kohti, läbipõimunud kultuuri ja seikluslikke teenuseid, mis kõik ootavad avastamist ning need ei asu üldse üksteisest kaugel. Maakonnakeskusest Jõhvist on vaid 45 minutit sõitu ja jõuab piirilinna Narva või Peipsiäärde Kauksisse.
JÕHVIST MERE ÄÄRDE JA PANKRANNIKULE
Marsruut: Jõhvi-Saka-Valaste-Toila-Sillamäe (kõik kohad jäävad üksteisest ca 15-20 minutilise autosõidu kaugusele)
Kohad, mida soovitame Pankranniku marsruudil külastada ning palju tasub aega arvestada:
- Jõhvi Mihkli kirik ja kindluskiriku muuseum (40 minutit)
- Jõhvi Kontserdimaja ja Jõhvi Linnagalerii (30 minutit)
- Saka Mõis ja mõisapark ning kivimite ekspositsioon, Meretorn, Kivisilla juga (2 tundi)
- Valaste juga (50 minutit)
- Oru park (1-1,5 tundi)
- Aluoja juga (20 minutit)
- Sillamäe linn, Mere puiestee ja Rannapromenaad
Marsruudile jäävad toitlustus ja majutuskohad, aktiivne tegevus:
- Toilas: Restoran Mio Mare, Toila Mereesto, Vana Fregati pubi. Toila SPA hotell, Valgevilla Apartament, Toila Termid, Welnesskeskus Orhidee, Toila SPA Mängumaa
- Valastel ja Sakal: Valaste kohvik, Saka Mõisa Restoran Menar, Valaste puhkemaja, Saka Mõisa hotell
- Jõhvis: Gruusia Trahter Mimino
Kohad leiad kaardile kantuna siit: https://lingid.ee/ZmbbI
Jõhvis saab külastada Jõhvi Mihkli kirikut ning kindluskiriku võlvkeldrisse rajatud muuseumi. Audiogiidi saatel võtab külastus aega ca 40 minutit. Jõhvis asub ka White Guide nimekirja kuuluv Gruusia Trahter Mimino. Linna läbiv promenaad lõppeb Jõhvi Kontserdimaja juures, kus asub ka Jõhvi Linna Galerii. Kontserdimajas toimuvad erinevas stiilis sündmused ja asub ka kino Amadeus. Saka Mõis on pankranniku pärl, kus saab nautida vaadet merele, minna mööda metalltreppe ka talvel alla randa ning vaatamist väärt on ka saka Mõisa härrastemaja, kus täna asub hotell ja restoran Rosen. Mõisapark on suur ning saab ringi jalutada, näed Kivisilla juga, kivimite ekspositsiooni, roni meretorni katusele, kus on vaateplatvorm või mine mööda treppe alla randa. Mööda kaldapealset teed saab Sakalt sõita otse Valastele.
Valastel on Eesti kõrgeim juga ning sealt saab alguse ka Valaste matka- ja õpperada, mille läbimine võtab ca 1 tund suvistes oludes, kuid talvel on pankranniku aluses metsas kulgev puidust laudtee oma treppidega lumine ja kohati libe.. Valastel saab ööbida Valate Puhkeküla kämpingumajades, mis on kasutatavad aasta ringi või puhkemajas, kiiret kehakinnitust pakub Valaste kohvik. Toila on olnud omaaegne suvituspiirkond, kus pea igas majas anti suvel mõni tuba puhkajatele üürile. Toilas saad peatuda Toila SPAs, kus on majutus, restoran Mio Mare ja väljas grillipaviljon, ravipool, veekeskus Toila Termid, heaolukeskus Orhidee, Laste mängumaa.
Väiksemat ja privaatsemat majutust ning peredele mugavat peatumist pakub Toila Valgevilla. Toilas asub Oru park, kus kunagi asus vene suurkaupmees Jelissejevi poolt rajatud loss, mis hiljem kingiti president Pätsile suveresidentsiks. Täna kahjuks lossi alles ei ole kuid alates sellest suvest on suurepärane võimalus näha lossi virtuaalselt. Pargi külastuseks tasub varuda minimaalselt 1,5-2 tundi. Toila lähedale jääb ka Aluoja juga.
Toilast 15 minutilise autosõidu kaugusele jääb kunagine salastatud linn Sillamäe.
JÕHVIST TALLINNA POOLE JA PÕLEVKIVIPIIRKOND
Marsruut: Kukruse -Kohtla-Järve-Kohtla-Nõmme- Kiviõli-(kohad jäävad üksteisest 15-25 minutilise autosõidu kaugusele)
Kohad, mida soovitame Põlevkivimaa marsruudil külastada ning palju tasub aega arvestada:
- Kukruse Polaarmõis (ca 40 minutit)
- Kohtla-Järve Põlevkivimuuseum (40 minutit)
- Eesti Kaevandusmuuseum (1,5-2 tundi)
- Alutaguse Matkaklubi matkad (2-3 tundi)
- Kiviõli Seikluskeskuse kogupere elamuspark (2-3 tundi kuni terve päev)
Marsruudile jäävad toitlustuskohad:
- Eesti Kaevandusmuuseumi kohvik, Purtse kindluse resto Von Taube, Hill Cafe Kiviõli Seikluskeskuses,
Kohad leiad kaardile kantuna siit: https://lingid.ee/uBdmt
Kukrusel asus esimesi põlevkivikaevandusi ja selle tulemusel tekkinud aherainemägi Tallinn-Narva maantee ääres on kõigile näha. Kukruse Polaarmõisas saab lugeda ka põlevkivi avastamise lugu aga eelkõige teada Tollide suguvõsa lugu ja polaarreiside teemat, proovida selga erineva ajastu riideid ja kui kohal on kelgukoerad siis möllata ka nendega lumes. Kui tahad teada, miks, millal ja milleks on vaja põlevkivi ning kuhu on see tööstusharu oma 100 aastase ajalooga jõudnud tasub alustada marsruuti Kohtla-Järve Põlevkivimuuseumist, kus tasub aega külastuseks varuda minimaalselt 30 minutit. Tänud põlevkivile tekkinud linna Kohtla-Järvega tutvumist tasub jätkata jalutades mööda kesklinna promenaadi kuni linnapargi ja kultuurikeskuseni.
Kohtla-Järvelt edasi vaid 15 minutilise autosõidu kaugusel asub Kohtla-Nõmme, mis samuti tekkinud tänu põlevkivi kaevandusele ning seal asub kunagises Kohtla allmaakaevanduses Eesti Kaevandusmuuseum. Pähe kiiver ja selga puhvaika ning maa-all saad näha tõelist kaevurielu. Maa-aluse osa külastus kestab ca 1,5 tundi. Seikluslikke matku pakub Alutaguse Matkaklubi. 5 märtsil toimub jugade matk. Kohtla-Nõmmelt 15 minutit sõitu ja jõuab Aidu Veemaale, kus põhitegevus on küll suvel, talvel saab näha ainult mastaapseid ja hetkel jääs kanaleid.
Aidust 10 minutilise autosõidu kaugusele jääb Kiviõli. Kiviõli linna servas kõrgub 90 meetri kõrgune tehismägi, kus talvel on Eesti pikimad suusanõlvad. Kiviõli Seikluskeskuse peamajas asuvas Hill Cafes, kus on ka väga mõnus laste mängunurk.
Kes soovivad Kiviõli Seikluskeskuses pikemalt peatuda siis lähedale jäävad majutuskohad: Tuhamäe hostel ja puhkemajad, Everest Kiviõli hostel ja hubane Karukella Puhkemaja, mis eriti sobilik seltskondadele ja perepuhkuseks.
Kiviõlist tasub autonina mere poole keerata ja läbi Lüganuse sõita Purtsesse. Purtse kindluses saab ettetellimisel ka ekskursiooni kuid muidu toimetab seal nädala lõppudel White Guide pärjatud resto Von Taube.
JÕHVIST PEIPSI POOLE ja ALUTAGUSE PIIRKONDA
Marsruut: Jõhvi-Kurtna-Kuremäe- Iisaku-Kauksi- Mäetaguse
Kohad, mida soovitame Alutaguse piirkonna marsruudil külastada ning palju tasub aega arvestada:
- Alutaguse Puhke- ja Spordikeskuse rajad (1-1,5 tundi)
- Kuremäe klooster ja püha allikas (1,5 tundi)
- Iisaku Kihelkonna muuseum (1 tund)
- Kauksi rannapromenaad (1 tund)
- Mäetaguse mõisakompleks ( 1tund)
Marsruudile jäävad toitlustus ja majutuskohad:
- Iisakus Peetri Pizza, Kauksi Rannahoone, Mäetaguse Mõisahotelli restoran Rosen,
- Kohad leiad kaardile kantuna siit: https://lingid.ee/KmgI2
Jõhvist Kurtnasse 15 minutit autosõitu. Alutaguse Puhke- ja Spordikeskuses majutus, terviserajad ja suusarajad. Tõukekelkude laenutus, Eesti üks parim ja vaheldusrikkaim discgolfi rada.
Kurtna-Kuremäe 15 minutit autosõitu ja Kuremäel asub hea auraga Eesti ainuke tegutsev õigeusu nunnaklooster. Kloostri ja territooriumi külastuseks tasub planeerida minimaalselt 40 minutit, kui on soov käija ka pühal allikal arvestada 1 tund.
Kuremäe-Iisaku sõites mööda Jõuga teed läheb aega 20 minutit. Iisakus asub Iisaku Kihelkonna muuseum, kus saad teada, kes olid poluvernikud ja vadjalased ning näha eluolu maal ning mistrite tegemisi.. Saad ülevaate elust maal, vanadest talutöödest, meistrite tegevusest, kohaliku tuletõrje ajaloost ja Alutaguse looduse eripärast. Loodust ennast ja Alutaguse metsi näeb ronides Iisaku külje all asuvasse Tärivere mäe torni. Peale muuseumikülastust või torni ronimist on paras teha lõunapaus Iisaku Peetri Pizzas, kus valikus tuntud pitsad oma headuses ja ahjupastad ning lisaks kodused praed-supid.
Iisaku- Kauksi vahemaa läbimiseks läheb 12 minutit. Kauksi rand ja rannahoone on ilusatel ilmadel vaieldamatult popullarseim suvitajate sihtkoht aga seal on mida vaadata ka talvel. Sellel talvel tõi tuul juba varakult kokku rüsijää mäed just Kauksi randa. Kindlasti tasub minna Kauksisse rannapromenaadile jalutama iga ilmaga. Lapsi rõõmustab ranna vahetu läheduses mändide all olev mänguväljak, 5. märtsil saab lustita mõnusal kogupere vastlapäeval.
Kauksist Mäetagusele jõuab 20 minutiga. Mäetagusel ootab ees Mäetaguse Mõisahotell ja SPA. Kompleksis on veemõnude nautijatele Supelmaja, vaikne 18+ Tagatuba oma hubaste saunadega ja maitseelamusi pakub mõisarestoran Rosen.
JÕHVIST NARVA POOLE
Marsruut: Jõhvi-Narva-Narva-Jõesuu -Sillamäe-Sinimäed (kõik kohad jäävad üksteisest ca 20 minutilise autosõidu kaugusele)
Kohad, mida soovitame külastada ning palju tasub aega arvestada:
- Narva Linnus (1-2 tundi)
- Victoria Bastionide kasematid Narvas (1 tund)
- Narva-Jõesuu Koduloomuuseum (40 minutit)
- Sillamäe Muuseum ( 1 tund)
- Jalutskäik mööda Sillamäe promenaadi treppidest mereni ja tagasi (30 minutit)
- Vaivara Sinimägede muuseum (50 minutit)
Marsruudile jäävad toitlustuskohad
- Narvas: Kohvik Muna, Restoran Rondeel, Restoran M.Chagall, Express Cafe, Mitmed erinevad söögikohad Astri ja Fama keskustes, Famas on lausa toidutänav
- Narva- Jõesuus: Restoran Meloodia Meresuu SPA Hotellis, Restoran Kuurort Narva-Jõesuu Medikal SPAs, Restoran Franzia, Merepargi ApartHotelli kohvik
Kohad leiad kaardile kantuna siit: https://lingid.ee/xMs4P
Idaregiooni avastamist soovitame alustada Narvast, mis on Euroopa Liidu idapoolseim piirilinn. Narva linnas tasub külasta Narva Linnust. Äsja mais 2020 avati täielikult restaureeritud Narva linnus, kus on kogu perele elamust ja avastamisrõõmu pakkuv interaktiivne püsinäitus mille külastamiseks tasub kindlasti aega varuda vähemalt poolteist tundi, kui soov kiigata ka Põhjaõue meistrite tegemisi tasub aega varuda rohkemgi. Narva linnas olles soovitame külastada ka Victoria Bastionide kasematte, kus saab kuulda kaitsekindlustuse rajamise lugu ja ajaliselt tasub planeerida tund aega, siis saab rahulikult uudistada ka väljapanekut külastuskeskuse ruumis.
Ilusa ilmaga on mõnus jalutada Jõepromenaadil, mis kulgeb piki Eesti kiirevoolulisemat Narva jõge. Peale promeneerimist on hea nautida tassi kohvi või kinnitada keha Eesti idapoolseimas kohvikus Muna, mis asub Tartu Ülikooli Narva Kolledźi hoones, mõnedsajad meetrid on vaid vaja Narva promenaadist ülesse ronida. Narva linnuse restoran Rondeel pakub aga hea toidu kõrvale parimat vaadet Venemaale oma väliterrassilt. Kui Narva soov jääda ööbima pakub mugavat majutust Hotell Narva, kus asuvad ka restoran M.Chagall ja Express Cafe. Teatrielamusi pakub Vaba Lava Narva teatrikeskus. Kõikide nende kohtad vahel on võimalik seigelda ka jalgrattaga, jah ka talvel, nimelt saab paksurattalise ehk FatBike ratta laenutada Joaorust ja sellega saab ka talvel sõita. Vana Narva maketti saab näha kunagises Narova mööblivabrikus.
Narvast edasi soovitame suunduda Narva-Jõesuusse.
Vaid 20 minutit autosõitu ja jõuab kuurortlinna, mille ca 14 km pikkune liivarand on omaette vaatamisväärsus ka talvel. Lisaks saab külastada Narva-Jõesuu Koduloomuuseumi või Meresuu SPAd. Spaas saab võtta iluprotseduure või Eesti „suusailma“ korral mõnuleda Meresuu SPA veekeskuses ning nautida saunarituaale. Lastele on spaakompleksis mängutuba. Lõunatamiseks sobib Meresuu SPA restoran Meloodia või restoran Kuurort Narva-Jõesuu vanimas Spaas. Rustikaalse aga väga hea köögiga Franzia resto või Merepargi ApartHotelli kohvik.
Narva-Jõesuust tasub edasi suunduda Sillamäele, mis oli salastatud linn, kuhu jõuab samuti 20 minuti autosõiduga. Linna ajalugu on kõige paremini eksponeeritud Sillamäe Muuseumis, mis tundub väljast väike, kuid seest on suur ning külastamiseks tasub varuda aega vähemalt 40 minutit. Seiklushimulistele ja omal käel ringivaatajatele sobib ideaalselt äpi põhine orienteerumismäng „Salastatud linna eesrindlane“ mängu saab lunastada sümboolse summa eest Sillamäe muuseumist ja ajaliselt tasub arvestada vähemalt tund aega, vahemaa ei ole pikk, kuid promenaadi ilusad vaated võtavad oma aja ning küsimused nõuavad nuputamist kuid head emotsioonid on garanteeritud.
Peale eesrindliku linna külastust vaid 10 minuti autosõidu kaugusele jäävad Sinimäed, kus loodus on kõrvuti Eestile väga olulise ajalooga. Sinimägede lahingust on kõik kuulnud-lugenud omal ajal koolis, või paljud näinud filmi 1944. Vaivara Sinimägede Muuseumis saab kuulda Sinimägede lahingu lugu ja lisaks näha sõjavarustust. Sinimägedest vaid 25 minutit autosõitu ja taas jõuab Jõhvi.
1päev Narvas
Kohad, mida soovitame külastada ning palju tasub aega arvestada:
- Narva Linnus ja Põhjaõu (1,5-2 tundi)
- Victoria Bastionide kasematid Narvas (1 tund)
- Promeneerimine Jõepromenaadil, mille kogupikkus on ca 3 km
- Rootsi Lõvi, kust avaneb „viiekroonise“ vaade ehk vaade Narva ja Ivangorodi kindlusele
- Paul Kerese mälestusmärk Peetri platsi ääres
- Looduses olemiseks ja sportimiseks on ideaalne Äkkeküla puhke ja spordiala linna servas
- Vana Narva maketi külastus
- Narva Kunstigalerii (1 tund)
Kohad leiad kaardile kantuna siit: https://lingid.ee/Kgz3V
Narva linnaga tutvumist tasub alustada Narva Linnusest. Selle aasta mais avati täielikult restaureeritud Narva linnus, kus on kogu perele elamust ja avastamisrõõmu pakkuv interaktiivne püsinäitus mille külastamiseks tasub kindlasti aega varuda vähemalt poolteist tundi, kui soov kiigata ka Põhjaõue meistrite tegemisi tasub aega varuda rohkemgi. Narva linnas olles soovitame külastada ka Victoria Bastionide kasematte, kus saab kuulda kaitsekindlustuse rajamise lugu ja ajaliselt tasub planeerida tund aega, siis saab rahulikult uudistada ka väljapanekut külastuskeskuse ruumis. Ilusa ilmaga on mõnus jalutada linnapromenaadil, mis kulgeb piki Eesti kiirevoolulisemat Narva jõge.
Peale promeneerimist on hea nautida tassi kohvi või kinnitada keha Eesti idapoolseimas kohvikus Muna, mis asub Tartu Ülikooli Narva Kolledźi hoones, mõnedsajad meetrid on vaid vaja Narva promenaadist ülesse ronida. Kes eelistavad kehakinnituseks pubilikku toitu hea õllevalikuga saavad seda The Irish Embassy Pubis. Narva linnuse restoran Rondeel pakub aga hea toidu kõrvale parimat vaadet Venemaale oma väliterrassilt.
Narva külastust tasub planeerida pühapäevale, sest siis saab osaleda Narva Kreenholmi ekskursioonil, mis algab ainult igal pühapäeval kell 12 Joala 32 väravast. Poolteist tundi ekskursiooni giidiga on seda raha väärt. Vanast Narvast pole tänaseks rohkem alles, kui vaid kuus maja. Milline nägi välja barokses stiilis Vana Narva saab näha kunagises mööblivabrikus, kus on välja pandud Vana Narva maketti – paberist.
Kui Narva soov jääda ööbima pakub mugavat majutust Hotell Narva, kus asuvad ka restoran M.Chagall ja Express Cafe. Teatrielamusi pakub Vaba Lava Narva teatrikeskus. Kõikide nende kohtad vahel on võimalik seigelda ka jalgrattaga, mida saab mugavalt laenutada Joaorust ja sellel suvel on jalgrattarendile ekstra pakkumine.
LASTEGA SEIKLEMA
Lastesõbralikud söögikohad
Jõhvis Gruusia trahter Miminost leiab joonistusnurga ja lastele eraldi menüü, Toila SPA restos joonistamisala ja lastele värvitav lastemenüü, Kiviõli Seikluskeskuse kohvikus Hill Cafes on sees suur mänguala ning NB! üks väheseid kohti maakonnas kus asub ka spetsaiaalselt pisikestele külastajatele mõeldud WC. Saka Mõisa restoranis Menar, on lausa eraldi lastesaal, kus seintel troonivad pildid mõisaomanikust koos lastelastega. Narvas Kohvikus Muna on olemas ka kõige pisematele mõeldud lastetoolid ja menüü, Restorani Rondeel Narva Linnuses on lapsed alati oodatud ja korraldatakse lausa perehommikuid.
Narvas on veel lisaks, M. Chagall resto Narva Hotellis ja Astri keskuse arvukates söögikohtadest on enamus lapsesõbralikud, menüüs ka lastele valikut ning teise korruse suurimas söögikohas ka mängunurk. Fama keskuses suur toidutänav, kus leiab kiiret kehakinnitust ning olemas Hesburger, KFC jms. Mäetaguse Mõisahotelli restoran Rosen ootab samuti keha kinnitama lastega peresid näiteks peale nende sooja Supelmaja külastust. Narva-Jõesuus ootab restoran Meloodia Meresuus SPAs, kus restoga samal korrusel ka väike mängutuba ja Restoran Kuurort Narva-Jõesuu SPAs.
Väiksematest kohtadest on Toila Mererestos, väike mängunurk ja asukoht otse ranna kaldal, Valaste puhkeküla kohviku menüüs burksid, vrapid ja pannkoogid, saab kiire ampsu peale Valaste treppidest üles-alla ronimist. Iisakus Peetri pizza, Vana Fregati pubi Toilas, Resto Von Taube Purtse kindluses, Resto Franzia Narva-Jõesuus.
Lastele põnevad paigad, mida teha
- Eesti Kaevandusmuuseum, maa-all saavad minna julgemad, kes ei karda pimedust ja müra, maapeal masinate-tehnikate ekspositsioon.
- Toila SPA Mängumaa, Toila Termid,
- Sillamäe muuseumi nutimäg salastatud linna saladused
- Vaivara Sinimägede muuseum
- Narva Linnus interaktiivne eksp. Kus ka lastel põnev ekraanide peal oma linnust ehitada.
- Narva Astri keskuses Planetaarium, kino, bowling, mängumaa
- Narva Jõepromenaad ja Joaorg usisplats ja uisulaenutus.
- Alutaguse puhke ja spordikeskus, tuubitamine ja suusarajad, suusalaenutus, tõukeklgud.
- Äkkeküla puhkeala Narva külje all aastaringne tuubirada ja suusarajad
- Iisaku Muuseum loodustuba ja töötoad programmid lasteaia ja koolilastele
- Kukruse Polaarmõis, müramistuba võlvkeldris, kelgukoerad, pereprogrammid-mängud
Kohad kuhu lastega loodusesse minna
- Saka Mõisa park ja kivimite ekspositsioon ja kaevikuteliinis mõnus turnida ja treppidest alla randa
- Kotka matkarada
- Selisoo matkarada
- Oru park
- Valaste juga
- Sillamäe Rannapromenaad, kus julgemad saavad jõge ületada turnides Robinsoni sillal