Narva

Ida-Virumaa oli sel suvel Pärnumaal järel suurim siseturistide magnet.

Ööbimiste arv Eesti kaardil maakonniti suvi 2020
Sisukord

Nii siseturistide kui nende ööbimiste arvult oli Ida-Virumaa sel suvel (juuni-aug) kindlalt esikolmikus. Siseturistide selline huvi aitas oluliselt maandada tulemata jäänud välisturistid.

Statistikaameti värsked andmed näitavad, et juuni-august 2020 majutus enim Eesti inimesi juba aastakümneid Suvepealinna ja puhkusepaigana nr.1 tuntud Pärnumaal (102 000). 87 tuh. siseturisti puhkas Harjumaal. Ida-Virumaal majutus 68 000.  Tartumaal juba hulga vähem: 52 000.

Ööbimiste arv Eesti kaardil maakonniti suvi 2020
Ida-Virumaa siseturistide magnet 2020

Turismi arengu peamine riiklik mõõdik on majutatud turistide ööbimised. Seda seetõttu, et mida pikemalt turist kohapeale jääb, seda rohkem ta kohalikke teenuseid ja vaatamisväärsusi kasutab. Selletõttu püüavad kõik piirkonnad kasvatada ööbimiste arvu. Juuni-august 2020 oli siseturistide ööbimisi enim Pärnumaal (173 000), Harjumaal (138 000) ja Ida-Virumaal 128 000. 4.kohale jäi Saaremaa: 100 000 ööd.

Kui vaadata turismisektori arengut, siis seda demonstreerib kasv võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Võrreldes 2019 juuni-augustiga oli Ida-Virumaal 2020.a. samal perioodil 12000 siseturisti ning 30 000 ööbimist rohkem.  Siin edestab meid vaid Pärnumaa.

Veel aastal 2016 oli meedias Ida-Virumaal kuvand kui katastroofipiirkond. Kuidas on maakond nüüd jõudnud Pärnu järel 2.sihtkohaks väljapool Tallinna?

Selline tulemus pole juhuslik.

·         Ühelt poolt on tegu pikaajalise töö mõjuga. Pigem tööstuspiirkonnana tuntud Ida-Virumaal on Ida-Viru Turismiklastri eestvedamisel alates 2010 aastast tehtud süsteemset tööd siseturistide suunal ning turundatud piirkonda kui puhkuseveetmise kohta. Viimase 10 aastaga on siseturistide arv kahekordistunud, peamine põhjus meie külastamiseks on puhkus.

·         Selle suve tulemust aga mõjutas kindlasti suvine Eesti turismi turundustegu 2020: küllakutsumise kampaania #KOOSIDAVIRUS koos kohalikega. Popiks turismipiirkonnaks ei saa siiski ühe kampaaniaga. Arenguhüpe Ida-Viru turismis on jälgitav alates 2017.aasta lõpust, mil turimiklaster käivitas aktiivse aastaringse Seiklusmaa turunduskampaania. Kui soovite midagi põnevat- siis seda leiate Ida-Virumaalt.

Ida-Virumaa on Eesti Seiklusmaa.

·         Väga oluline on ettevõtete ja organisatsioonide individuaalne panus– järjest luuakse juurde külastuspõhjusi. Selle suve suurim uus atraktsioon on Narva Muuseumi uus interaktiivne püsiekspositsioon. Lisaks uued seikluslikud teenused nagu näiteks BlueRay  VR tuur ajarännak „Toila 1938“ Toila pargis, Alutaguse Matkaspordikeskuse lisandunud ronimisatraktsioonid, Adrenaator Grupi veematk mootorpaadiga Aidus.

Suvel TÜ Pärnu Kolledži läbiviidud Ida-Virumaa külastajateekonna uuringu vaheraport toob välja, et maakonna põhilisteks sihtgruppideks on kujunenud lastega pered, paarid ning sõpruskonnad. Kuna turismiklastri kampaaniad on alates 2017.a. lõpust just neile sihtrühmadele suunatud näitab tulemus, et turundus on olnud tabav. Süvauuring sihtgruppidega valmib uue aasta alguses.

Ida-Viru turismiklastrisse kuulub täna 53 Ida-Viru kõige aktiivsemat, missioonitundelisemat ettevõtet ja asutust, kes pakuvad majutust, toitlustust ning elamusteenuseid, lisaks kõik Ida-Viru omavalitsused. Klaster on tegutsenud 10 aasta.

Lisainfo:

Kadri Jalonen 5174236

Ida-Viru turismikoordinaator, IVEK

www.idaviru.ee 

Jaga
Soovitused