Ida-Virumaal alustas rekordarv turismitöötajaid soome keele õpet - Ida-Virumaa

Narva

Ida-Virumaal alustas rekordarv turismitöötajaid soome keele õpet

Soome lipp
Sisukord

06.04.23 käivitus Ida-Viru turismitöötajate soomekeele õpe. Kursusele registreerus rekordarv osalejaid- 43 turismitöötajat kokku 13-st asutusest üle maakonna. Kursuse eesmärk on võtta soome külalised külalislahkelt vastu. Kursused korraldab Ida-Viru turismiklaster, kes kaasas appi Ida-Viru Kutsehariduskeskuse.

Ida-Viru turismi suur väljakutse on asendada ära kukkunud Vene turg. 2019.a. oli vene turiste 19% majutatutest ( ca 66 tuh. in.) ning 26% ööbimistest. Eesti peamine turismi välisturg on Soome, kuid Ida-Virumaal käib soomlasi väga vähe: 2019.a. vaid 4% majutatutest (ca 10 tuh.in) ja ööbimistest. Seega on Soome näol tegu Ida-Virumaale praktiliselt uue turuga. Uue turuga on alati keeruline tegeleda, see vajab täiendavat investeeringut ning julgust, tahtmist ja oskusi. Asjaolu, et nii paljud ettevõtted ja turismitöötajad startisid soomekeele õppega on märk sellest, et turismisektor on näo Soome suunas pööranud ja soovib soomlasi võimalikult soojalt vastu võtta. Ettevõtteid osaleb üle maakonna, eriti aktiivne on Narva piirkond. Esialgselt plaanitud 1 grupi asemel tuli käivitada 2 gruppi.

Ettevõtetest kõige aktiivsem on Narva-Jõesuu Medical spaa. Narva piirkonnast osalevab nii linn ise, Narva Hotell, Narva Muuseum kui Meresuu SPA&Hotell. Maakonna kesk ja lääneosast osalevad nt. Eesti Kaevandusmuuseum, Toila SPA hotell, Jõhvi Kontserdimaja, Saka Mõis. Õpivad ka väikesed ettevõtted-asutused nagu Toila Valgevilla, Kohtla-Järve Põlevkivimuuseum ja Sillamäe muuseum. Lisaks osaleb turismiklastri keskne meeskond Ida-Viru Ettevõtluskeskusest (IVEK). Õppurite hulgas on nii administraatoreid, toitlustustöötajaid, massööre, giide kui teisi turismitöötajaid.

Turismiklastri turundusjuht Hanna Villberg (IVEK): „Läksin õppima, sest äsja Soomes messitööd tehes tundsin, et tahaksin rohkem soome keelt osata. Vähemalt sellise jää sulatamise tahan teha soome keeles ära. Soome on Ida-Virule turismi mõistes ka äärmiselt oluline.

Kursus 1. õppekord oli asjalik ja väga praktiline, just turismile suunitletud. Näiteks Saka mõis sai juba esimeses tunnis mõningad just neile vajalikud teeninduse fraasid kätte, mida kohe praktikas kasutusse võtta. Grupp oli hästi positiivse meeleoluga, aeg läks tõesti lennates ja usun et paljudele meist tuli üllatusena kui osavad me soome keele rääkimises/tundmises juba oleme.“

Kokku alustas tööd 2 gruppi – üks Narvas ja teine Jõhvis Ida-Viru Kutsehariduskeskuse ruumides.

Õpetajaks on endine turismitöötaja Karin Kaup, kes on Eesti Soome Keele Õpetajate Seltsi liige, ning omab soomekeele õpetamise kogemust 4 aastat.

Kursused kestavad aprillist maikuuni et olla valmis turismihooajal juba soomlasi soomekeeles tervitama. Kursused said võimalikuks tänud Ida-Viru turismiklastri ja Ida-Viru Kutsehariduskeskuse koostööle. Tegu on ühe tegevusega suuremast Soome turule läbimurdele (nn. Soome hüpe) suunatud tegevuskavast kus oluline rõhk on Soome turu tundmaõppimisel. Näiteks valmis eelmise aasta lõpus põhjalik sihtgruppide uuring, käesoleva aasta alguses soome turistide pimeostud turismiklastri partnerite juures. Seda kõike saadavad turundustegevused. Tegevusi toetab Eesti riik ja Euroopa Liit ning veab eest Ida-Viru turismiklaster.

Jaga
Soovitused