Narva

Koolivaheaeg Ida-Virumaal

default
Sisukord

Kaheksa ideed kohe varnast võtta

Seikluslikuks puhkuseks ei tule teha muud, kui suund Ida-Virumaa poole seada. Oleme kirja pannud kaheksa ideed, et koolivaheaeg Ida-Virumaal põnevust täis oleks. Tegevusi ning avastamist jagub nii pere suurematele kui ka väiksematele liikmetele.

Ajalugu täis Narva kant

???? Narva Hermanni linnus on rohkem kui 700 aasta vanuse ajalooga ning on kuulunud nii taanlastele, sakslastele, rootslastele, venelastele kui ka lõpuks eestlastele. Linnuse täielikult restaureeritud konvendihoones (2018.2020.a) on avatud uus püsiekspositsioon, mis keskendub linnuse ajaloole alates esimeste taanlaste tulekust kuni tänapäevani. Linnusega tutvumiseks on mitmeid interaktiivseid vahendeid. Näiteks on laste lemmikuks kujunenud võimalus ekraani peal ise oma fantaasialinnus ehitada ja see pärast meilile saata.

Külastajad pääsevad nüüd ka varem suletud jõepoolsesse idatiiba ning konvendihoone müüriharjal kulgevasse galeriisse. 51 meetri kõrgusest tornist näeb imelisi vaateid Narvale, Kreenholmi manufaktuurile ja Venemaal asuvale Ivangorodi kindlusele. 

Narva Hermanni linnus on avatud iga päev kella 10.0018.00 (kassa suletakse tund aega varem).  Täispilet maksab 12 eurot, sooduspilet 8 eurot ning perepilet 24 eurot (kuni kaks täiskasvanut ja nende alaealised lapsed)

Narva linnus (foto: Sven Zacek)

???? Narva Victoria bastioni kasemattide lugu ulatub 300 aasta tagusesse aega. Bastioni esiseina kõrgus on 16 meetrit ning sisemüür üle kolme meetri paksune. Bastioni sisse on ehitatud kahekorruselised kasematid ehk pommikindlad ruumid, mis kaitserajatise lahinguvõimsust veelgi suurendasid.

Sissepääs bastionisse on lubatud ainult giidi saatel. Ekskursiooni käigus tehakse tutvust Narva linna kaitsesüsteemi ajalooga, nähakse aardeid, mida vaid vähesed uljaspead julgesid otsima minna, ja kes teab, äkki õnnetub kohata ka bastioni elanikke…

Victoria bastioni ekskursioonid toimuvad kolmapäeviti ning neljapäeviti kell 12.00 ja 15.00, reedeti ning laupäeviti kell 11.00, 14.00 ja 17.00, pühapäeviti kell 11.00 ja 14.00. Täispileti hind on 6 eurot, sooduspilet 4 eurot (kuni 5aastased lapsed tasuta), perepilet 12 eurot (kuni kaks täiskasvanut ja kaks kuni 12aastast last).

Külastus on soovitav ette broneerida.

Victoria bastion (foto: Sven Zacek)

????️ Vaivara sinimägede muuseum tegutseb renoveeritud mõisaaidas, kus eksponeeritakse II maailmasõja aegsete lahingute  relvi, mundreid, sõdurite isiklikke esemeid, sõjaaegseid fotosid, vaenupoolte propagandaplakateid jms. 

Ettetellimisel pakub Vaivara Sinimägede muuseum ka mitmeid elamusprogramme. Üks autentsemaid on ajarännak 1944. aastasse, mille käigus tehakse läbi põgenemine Narva piirkonnast. Osalejatele saadetakse enne seikluse toimumist e-posti teel stsenaarium, kus kirjeldatakse evakuatsiooni ning pakutakse rolle vastavalt osalejatele. See annab võimaluse teha valikuid, mida kaasa võtta, mida selga panna ning milline võiks olla rännaku lõpus toimuva pikniku menüü. Ajarännakut viivad läbi väljaõppinud juhendajad.

Muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10.0017.00, täispileti maksumus on 3 eurot, sooduspilet maksab 2 eurot ning perepileti saab soetada 7 euro eest.

Otsingumängudest virtuaalreaalsusse

????️ Sillamäe muuseum on seest palju suurem kui väljast. Üks ägedamaid seikluseid, mida Sillamäe muuseum pakub, on ajarännak nõukogudeaegsesse Sillamäe linna. Rännaku käigus tutvutakse linna peamiste vaatamisväärsustega ning olevikku naasmiseks tuleb täita viisaastakuplaan ja saada “tööeesrindlaseks”.

Otsingumängu läbimiseks läheb vaja seikluslikku meelt, mobiilset internetti, nutiseadmeid ning äppi. Seikluse võtme saab lunastada Sillamäe muuseumist sümboolse kolme euro eest.

Muuseumis endas saab aga näha, kuidas oli sisustatud 1950ndate aastate elutuba, milline oli Vaivara valla taluolustik ning kaeda saab ka ajastutruid muusikainstrumente.

Sillamäe muuseum on avatud teisipäevast reedeni kella 10.0018.00 ning laupäeval kella 10.0016.00. Täispilet muuseumisse maksab 3 eurot, sooduspilet 2 eurot, põhikooli õpilasele 1 euro, perepileti saab 5 euroga.

???? Toila VR töötab praegusel ajal küll ainult ettetellimisel, ent siia kanti sattudes tasub virtuaalne reis president Pätsi aegsesse Oru lossi ette võtta küll. Võluvitsaks on virtuaalprillid ja audiogiid, mis viivad 1938. aasta suvve.

Virtuaalsuses on kõik nagu päris. Oru lossi näeb nii seest kui ka väljast, kõndida saab lausa ürgoru kohal.

Virtuaalrännaku täispilet maksab 10 eurot, sooduspilet 8 eurot, perepilet I 16 eurot (üks täiskasvanu ja üks laps; iga järgnev laps 6 eurot), perepilet II 24 eurot (kaks täiskasvanut ja üks laps, iga järgnev laps 6 eurot). Septembrist kuni aprillini peab minimaalne tellimuse summa olema vähemalt 50 eurot.

Ei saa ilma põlevkivi ja kohaliku kultuurita

???? Kohtla-Järve põlevkivimuuseum jutustab lugu meie kõige kallimast maavarast põlevkivist. See muuseum loodi 1966. aastal ja on, muideks, siiani ainus omataoline maailmas. 

Põlevkivimuuseum annab vastuse küsimusele, kas ja miks on põlevkivitööstuse jätkamist vaja. Samuti näevad külastajad, mida kõike saab põlevkivikeemiast toota. Vaatamiseks on väljas ka näiteks Tai, Brasiilia, Süüria, Hiina, Usbekistani ja teistegi riikide põlevkivitükid. Ilu on küll vaataja silmades, aga Eestis leiduv põlevkivi on ikka kõige kenam.

Muuseum on avatud teisipäevast reedeni kella 12.0018.00, laupäeval kella 10.0016.00. Külastuse saab lunastada 2 euro eest, sooduspilet maksab 1 euro.

NB! Tasumine ainult sularahas.

Põlevkivimuuseum (foto: Günther Küttis, Visit Estonia)

???? Iisaku kihelkonna muuseum peidab endas nii palju, et paari lausega on selle sisu üpris keeruline edasi anda. Muuseumi siseruumides saab teada, kes olid poluvernikud, näha Iisaku piirkonna talutuba, piiluda rätsepa, tisleri, sepa ja kingsepa töötuppa, põigata sisse vana aja klassituppa ning õpetaja korterisse, avastada tuletõrjetuba, saada ülevaade Alutaguse metsades elavatest ulukitest ja lindudest ning Peipsi järves elavatest kaladest.

Muuseumi tagaõuele on püsti pandud miniatuurne Alutaguse vald. Viie kiriku, kloostri, Iisaku rahvamaja ja Mäetaguse mõisa maketi vahel saab maastikumängu mängida. Numbritega ratta keerutamine annab teada, mitu sammu edasi tohib liikuda. Mängunuppudeks on kas looma kujud või siis külastajad ise.

Iisaku kihelkonna muuseumit saab külastada esmaspäevast reedeni kella 9.0016.00 (muudel aegadel kokkuleppel). Täispileti hind on 5 eurot ja sooduspilet 3 eurot, perepileti saab soetada 10 euro eest (kuni kaks täiskasvanut ja lapsed).

Iisaku kihelkonna muuseum (foto: Günther Küttis, Visit Estonia)

⚒️ Eesti Kaevandusmuuseum Kohtla-Nõmmel pakub sõna otseses mõttes elu sügavaimat elamust. Endises Kohtla kaevanduses saad aimu, milline kaevuripõli tegelikult on. Kui puhvaika seljas ning kiiver peas, ootab ees laskumine kaheksa meetri sügavusel asuvatesse kaevanduskäikudesse. 

Teekond läbitakse hämmastavate kaevanduslugude ja põnevate tegevuste saatel. Tutvutakse kaevurite tööpaikadega, pannakse käsi külge kaevandustehnikale ning võetakse ette sõit tõelise maa-aluse rongiga. Kes aga maa-alust elu pelgab, selle jaoks on ka maa peal avastamist küllaga: alustades interaktiivsest väljapanekust ning lõpetades kaevandusmasinatega.

Kaevandusmuuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 11.0017.00. Viimane grupp läheb allmaakaevandusse kell 16.00. Külastus tuleb kindlasti eelnevalt broneerida. Piletiinfo on kättesaadav ???? https://kaevandusmuuseum.ee/info-ja-piletid/teenused-ja-hinnad/ 

Koolivaheaeg Ida-Virumaal veel ideid

Kui soovid, et koolivaheaeg Ida-Virumaal kestaks ühest külastusest kauem, oleks päeva või paar pikk, siis on meie reisisoovitused väga heaks spikriks. Valluta kas Narva linn või Narva piirkond tervikuna, külasta põlevkivimaad, sõida mööda pankrannikut või avasta põlist Alutaguse ala.

Blogi “Lastega Ida-Virumaale? Muidugi!!!”annab aga hea ülevaate kohtadest, kus perepuhkuse ajal käia. Üles on loetletud nii toitlustus- kui ka ööbimisvõimalused, meelelahutuskohad, mänguväljakud ning loodusrajad.

???? Seiklusmaal näeme!

Jaga
Soovitused