Ivika Maidret köidavad inimeste ja paikade lood. Kunagine Süüria piiskop on öelnud, et inimene viib oma eluülesande täide kahe dimensiooni kaudu. Esimene on paik, kus inimene viibib, milles ta eksisteerib, mis ümbritseb teda. Teine on aeg. Aega on kahte tüüpi. Üks on naturaalne, universaalne aeg, milleks on öö, päev ja tunnid, mis mööduvad. Kuid siis on veel isiklik aeg, (inimese) personaalne ajalugu. Ivika koht ja paik on Sinimäed ehk Kirde-Eesti kolm küngast.
Piltlikult öeldes on Sinimäed 900-aastane lahinguväli, sest paiknemine mere, soo ja idapiiri vahel on loonud siia piirsituatsiooni ja sellega toonu siia sõjad. Samas ei ole sõjaväljade lugu ainult meeste lugu. Totaalse ehk kõikehõlmava sõja puhul on see ka naiste ja laste lugu. Sellepärast sai muuseumiprogrammiks vormitud ka Narvast lahkumine 1944. aastal.
Ivika saab selle põlvkonna elavana esitada lugusid viimase suure sõja pool aastat kestnud lahingutest, juhustest, õnnest ja saatusest Narva piirkonnas. Ja ka sellest, et ammuste inimeste tegusid ei saa analüüsida tänaste teadmiste baasil. Ajad, haridus ja infovoog on erinevad. Aga küsimused, et miks sõditi just nii ja mitte teisiti ja kas oma koduväravas oleva sõja eest saab ja võib ära minna, jäävad. Ühte lugu saab mitmeti rääkida. Sinimägede muuseum on paik, kus lisaks sõjale võib arutleda ka piirsituatsiooni ja inimlikkuse üle. Ning Ivika oskab seda imeliselt ilusti ja inimlikult teha.
Vaivara Sinimägede Muuseumi kohta leiad infot siit. Oleme suletud!
Loe ka teisi meie Ida-Virumaa lugusid. Ida-Virumaa ei ole pelgalt seiklusi täis maakond. Ida-Viru on ühtlasi kogukond, kus väikesed ettevõtted teevad koos suuri asju. Kui oleme avatud, olete alati oodatud!