Avasta Ida-Virumaa looduslikud rekordpaigad

Seltskond matkamas Aidu karjääris, taamal Aidu üks kanalitest
Sisukord

https://www.youtube.com/watch?v=RgvYmO8DF3w&list=PLJu44Mj32YXK71_2KZou6_Tm1TOCoBSu6&index=3&ab_channel=Ida-ViruSeiklusmaa

Viime Sind avastusretkele ja seiklema Ida-Virumaa loodusesse ja tutvustame Eesti looduslikke rekordpaiku, mida on maakonnas omajagu. Siit leiad inspiratsiooni nii perega puhkamiseks kui ka sõpruskonnaga uute paikade avastamiseks.

Pankrannik ja joad

Alustame Ontika pankrannikust. See on Eesti kõrgeim ja pikim katkematu pank, pakkudes võrratuid vaateid merele ja ümbritsevale maastikule. Ontika pankrannikul jalutades tunned end justkui maailma serval seiklevat. Ontikale jääb ka Eesti kõrgeim Valaste juga oma ligi 30 meetrise veesambaga. Võimast pankrannikut ja selle alust ürgmetsa saab eriti hästi näha Valaste matkarajal matkates, mis viib Valaste joast kuni mererannani välja. Matkaraja pikkus on vaid 2 km, kuid treppe ja laskumisi on ka omajagu. Pankranniku metsikust ja Eesti kõrguselt teist juga saab näha matkates Saka klindimõisa matkarajal.

Pankrannik õhust ja merepoolt vaadatuna, Valaste joa juures.
Valaste matkarada ja trepid Valaste joa juures
Pankrannik ja Valaste juga vaadatuna õhust ja alaste matkarada ja trepid. Fotod: S.Zacek, Hetkeline

Ida-Virumaal laiuvad pikimad liivarannad

Ida-Virumaa võlub ka oma liivarandadega, kus saab nautida mereäärseid jalutuskäike ja päikseloojanguid. Narva-Jõesuu valge liivaga rand on Eesti pikim mererand (9,5 km) ning Euroopa suuruselt viienda järve – Peipsi järve – ääres asub pikim liivarand Eestis (ca 32 km). Eestlaste jaoks ilmselt tuntuim Peisiäärne suvituskoht asub Kauksi rannas

Kauksi rannas Peipsi järve ääres lapse ehitamas liivalosse
Narva-Jõesuu rannas poiss jooksmas koeraga
Kauksis lapsed ehitamas liivalosse ja Narva-Jõesuu rannas poiss jooksmas koeraga. Fotod: Valmar Voolaid

Imeline Alutaguse rahvuspark

Alutaguse rahvuspark on järgmine sihtpunkt teekonnal, kus ootab avastamist Kurtna järvestik. See on tõeline pärl mändide vahel, kus peituvad 42 järvesilma ja kõik need on vaid 30 ruutmeetri suurusel alal. Tegemist on Eesti järvederikkaima piirkonnaga.

Kurtna järvestik ülevalt linnulennult, kus metsa vahel järvesilmad
Kurtna järvestik, järvesilmad. Foto: Sven Zacek

Kurtna matkarajad on suurepärane valik neile, kes soovivad avastada Kurtna järvestiku piirkonna mitmekülgset loodust. Matkaradu on mitme erineva pikkusega, alustades lühematest marsruutidest (6-10 km) kuni pikemate matkadeni välja. Siin ootavad maalilised metsad, järved ja kaunid vaated.  Rahvuspargi äärealale jääb ka Vasknarva oma ordulinnuse varemetega ning Poruni jõgi, mille ääres kulgeb Poruni matkarada (pikkus u. 5 km). Poruni matkarada viib põnevale retkele läbi inimkätest puutumata looduse. Raja pikkus võimaldab nautida mõõdukat matkamist, mis sobib ka peredele.

Alutaguse Rahvuspark ise on kõige noorem Eestis, kuid pakub hingematvaid looduselamusi. Rahvuspargi külastuskeskus asub Kauksis, kust saavad alguse ka Luite matkarada (pikkus u. 4 km) mis viib Sind läbi kauni liivikualade ja metsade. Rada kulgeb looduskaunil maastikul, kus on võimalik näha mitmekesist taimestikku ning avastada põnevaid looduslikke nähtusi. Kauksi oja loodusrada (pikkus u. 3 km) kulgeb mööda oja ja seda ümbritsevat metsa, kus leidub palju ka maasikaid-mustikaid. Mõlemad rajad on jõukohased ka väiksematele lastele ja mõnusad, et matkata kogu perega.

Kauksi oja loodusrada, oja kaldal
Kauksi oja loodusrada. Foto: K.Ernits

Avastusretkel Narvas

Looduslikud imed ei piirdu vaid pankranniku, loodusparkide ja randadega. Narva jõgi on Eesti kiireim ja samuti kõige laiem ning sügavaim sängiga jõgi. Tema jõevoog on muljetavaldav, muutes iga matka tema ääres unustamatuks seikluseks. Tule jaluta Narva Jõepromenaadil piirijõe ääres või matka terviserajal Äkkekülas.

Narva Jõepromenaad vaatega linnusele
Narva Jõepromenaad. Foto: Valmar Voolaid

Tehismaastikud

Ida-Virumaal leidub aga ka tehispinnavorme, mis on seotud põlevkivi kaevandamise ja töötlemisega. Sanniku tehisallikad, tuntud ka kui kolme nõia kaev, ning Ratva allikad, pakuvad avastamisrõõmu just kevadisel ajal. Karjääriala Aidus võimaldab matkata mööda RMK matkateed ning nautida kanalite vahel matkamist ja parvedega kanalite ületamist. Täna tegutseb Aidu karjäärialadel ka mitmeid seiklusmeistreid, näiteks Adrenaator Grupp, kes pakuvad jalgsi matku, kaatri- ja karjäärisafareid. Lisaks on alates 2024. aastast avatud ka Aidu Veeseikluskeskus, kus lisaks erinevatele matkamisevõimalustele, asub ka Ida-Viru ainukene wake park. Seikluslikke matkasid karjäärialal pakub ka Alutaguse Matkaklubi.

Parvega kanali ületamine Aidu karjääris Ida-Virumaal
Seltskond parvega Aidu karjääris kanalit ületamas
Seltskond parvega Aidu karjääris kanalit ületamas. Foto: Valmar Voolaid

Vaatetornid

Lisaks tuntud mägedele ja vaatetornidele, nagu Sinimäed ja Iisaku Tärivere mägi, saab Ida-Virumaal matkata ka kaunite järvede ääres. Jõuga järvede puhkeala ning Uljaste järv pakuvad mõnusat olemist. Uljaste järve äärde jääb ca 9 km pikkune matkarada, mis viib läbi looduskauni Uljaste järve ümbruse, kust avanevad kaunid vaated ja saab nautida järveäärset mitmekesist loodust.

Uljaste järv päikeseloojangul ja inimesed vees
Uljaste järv päikeseloojangul. Foto Evelin Saarmets
Iisaku Tärivere mäe vaatetorn metsade keskel vaadatuna õhust
Iisaku Tärivere mäe torn. Foto: Hetkeline

Matkamisvõimaluste osas ei pea Ida-Virumaal kindlasti pettuma. Meie maakonnas on mitmekesiseid hästi märgistatud matkaradasid. Lisaks eelpool väljatoodud matkaradadele on ka kaks soodes-rabades kulgevat matkarada Selisoo matkarada ja Kotka matkarada. Pikkadest matkaradadest läbivad maakonda ka RMK Kauksi-Penijõe matkatee ja Metsamatkaraja Ida-Virumaa lõik. 

Nii et võta kaasa pere ja sõbrad ning lase end kaasa haarata Ida-Virumaa looduslikku võluvõrku! Siin ootavad Eesti looduslikud rekordpaigad, maalilised liivarannad, lummavad jõed, matkamise rõõmud ning avastamist väärt tehispinnavormid.  Kohtumise ja seiklusteni imelistel radadel!

Narva-Jõesuu liivarand ja inimesed jalutamas rannal
Narva-Jõesuu liivarand. Foto Sven Zacek

Ida-Virumaa kõik rekordpaigad on näha ja kantud kaardile. Looduses seiklemise ajaks leia sobiv majutuskoht või kehakinnituseks enda maitsele sobiv toidukoht.


Logo Kaasrahastanud Euroopa Liit Interreg logo

Projektiinfo: Nimi „Ida-Viru turism“

Kaasrahastatud Kaasrahastatud Euroopa Liidu Eesti EL välispiiri programmi ja Ida-Viru turismiklastri vahenditest.

Aeg: 01.07.-31.12.2023.

Antud väljaanne valmis Euroopa Liidu rahalise abiga. Selle väljaande sisu eest vastutab ainuisikuliselt Ida-Viru Ettevõtluskeskus ning selles kajastatu ei peegelda mingil juhul Programmi ega Euroopa Liidu seisukohti.

Jaga
Soovitused