Ida-Virumaa asub kolme vee vahel. Põhjapool on maakonna mererannad, lõunas Peipsi järv ja idapiiriks Narva jõgi. Narva-Jõesuust leiab Eesti pikima mereäärse liivaranna, mille pikkuseks on mõõdetud lausa 9,5km. Mõnusad mererannad on veel Liimalas, Toilas ja Sillamäel. Eesti kõige pikem liivarand asub samuti Ida-Virumaal ja selleks on Peipsi põhjakallas, kus tuntuim suvituskoht on kindlasti Kauksi.
Lisaks Peipsi järve pikkadele liivarandadele soovitame kiigata ka vaiksemate järvede poole. Eesti suurimas järvestikus Kurtnas on 42 erinevat järvekest, millest esile toome vaid mõned – Liivjärv, Nõmmjärv ja Martiska järved. Seal on olemas parkimiskohad ja enamusel ka lõkke- ja puhkekohad. Looduse rüpes peidab ennast üks äge rabajärv Imatu, kus saab nautida tõelist privaatsust. Seevastu Uljaste ja Jõuga järvede ääres on rohkem melu, sest seal asuvad ka armastatud RMK puhkekohad, kus saab ka grillida ja vihma või päikese eest ka katuse all varjuda ja toitu nautida või niisama olla.
Nüüd lähemalt randadest ja sellest, mida seal lisaks suplemisele ja päikesevannide võtmisele veel teha on. Narva-Jõesuu rand on üks parema infrastruktuuriga randu Ida-Virumaal, kus leiab nii riietuskabiinid, duššid kui ka tualetid. Erinevaid veesõidukeid – SUP laudu ja kajakke saab rentida Meresuu SPA lähedal oleval rannaalal. Varustust leidub nii lastele kui ka täiskasvanutele ja madala alguse ja liivase põhjaga mererand on kui loodud veeharrastuste nautimiseks. Peale aktiivset puhkust pakub kiiret ja kerget snäki ja laia kokteilide valikut Meresuu SPA rannabaar, mis asub otse rannajoonel. Toekamat lõunat või õhtusööki saab nautida Meresuu SPA restoranis Meloodia ja merevaatega Narva-Jõesuu Medical spa restoranis Kuurort.
Narva-Jõesuu Medical spaa ja Meresuu SPA on ka hea valik ööbimiseks või kui rannailma ei ole, saab mõnuleda spaade veekeskustes ja saunades. Narva-Jõesuus asub ka Baltikumi suurim välibassein ja seda just Narva-Jõesuu Medical spas. Tasub meeles pidada, et suvehooajal on Narva-Jõesuus tasuline parkimine. Parkida saab mugavalt mobiiliga.
Toila rannas on võrkpalliväljakud ja harjutuslinnak ning sadamast saab merele ja vaateid nautima sõita puupurjeka Tütarsaare Ainoga. Kui keha vajab kinnitust, tasub kindlasti külastada Toila Mererestot, millel on merevaatega terrass ja mitmekülgne ning maitsev menüü. Lisaks saab jalutada ranna kõrval asuvas Oru pargis ja rännata ka ajas tänu virtuaalreaalsusele VR Toila 1938. Kui on soov Toilas pikemalt peatuda, siis tasub silma peal hoida Toila Spa Hotelli pakkumistel – lisaks hotellitubadele on neil suvisel ajal võimalik majutuda ka kämpingus ning olemas on ka plats karavanidele.
Sillamäe rand on mõnus lastega puhkamiseks. Lisaks veemõnudele saab jalutada rannapromenaadil, mängida mänguväljakutel, turnida Robinsoni sillal ning osta lipsi ja jäätist promenaadiäärsetest kohvikutest või nautida toitu ja vaadet merele Promenaadi Restos. Sillamäe linna ajaloost kuuleb Sillamäe muuseumis.
Foto: Sven Zacek
Foto: Sven Zacek
Kauksi rand on suviti eriti populaarne ja tegevust jätkub seal terveks päevaks. Saab jalutada luidetel lookleval promenaadil, mängida mändide all olevatel mänguväljakutel või pidada pikniku. Kauksi rannahoonest saab laenutada rattaid, vee ääres SUP laudu. Kohapeal on ka mitmeid võimalusi kehakinnitamiseks. Ööbimiskohti leiab Peipsi kandist väga erinevaid – alates kämpingutest ja puhkemajadest: Kauksi puhkeküla, Kauksi puhekamajad ja Kuru puhkemajad kuni kõigi mugavuste hotellini Mäetagusel von Rosen spaas.
Kurtna järvede, Jõuga, Uljaste ja Imatu järve kaldad sobivad metsikumaks puhkuseks, kus loodust nautida ja ise puhkekohtades toitu valmistada.