Narva

Rattamarsruudid Seiklusmaal: looduskaunis põhjarannik ja laanterüpes Peipsi

Pere jalgratastega Peipsi järve kaldal
Sisukord

Seiklusmaa põhjarannik on Eesti kauneim rannikuala. Just rattal sõites saab kõige paremini nautida Eestimaa kõrgeimalt kaldalt avanevat avarust. Ligi 55 m kõrgune kallas vaheldub liiva ja kivirandadega ning päädib Narva-Jõesuus Eestimaa pikima mereranna – 12 km pikkuse, laia ja väga peene liivaga kaetud rannaga. Tore lõpp (või alguspunkt) on piiripealne Narva. Teekonnale jääb hulgaliselt vaatamisväärsusi: mõisad, loodus, väheavastatud ja salapärased linnad.

Seiklusmaa lõunaosa on hõredalt asustatud Alutagusemaa oma laante ja rabadega ning Eestimaa pikima rannaga – ca 37 km Peipsi põhjarannikut. Laante vahel peitub eraldi maailm – Kuremäe nunnaklooster 120 nunnaga. Vasknarva aga asub justkui maailma lõpus. Peipsist vaid paarkümmend km eemal asub Eestimaa mitteametlik puidukäsitöö pealinn Avinurme ning tagasiteel hulk põnevaid teistmoodi vaatamisväärsusi maa peal ja maa all.

Rattamarsruudid on mugav alustada rongipeatustest.

NB! Kui tulete rattal siis enne Ida-Viru reisiplaani n-ö lukku panemist tuleks aga kindlasti tutvuda Elronis kehtivate reeglitega.

1. Rattamatk kaunil põhjarannikul

Püssi-Tulivee-Purtse-Saka-Valaste-Toila. Kokku ligi 50 km. Start Püssi raudteejaamast (võib ka Jõhvi jaamast vastassuunas läbida).

Mõnusad rattamarsruudid saab kui kombineerida rattamatkad rongiga. Stardiks sobib Püssi jaam. Seiklus algab kui võtta suund Püssi tuhamägedele mida kohalikud kutsuvad “isa ja poeg”. Edasi viib tee Lüganusele. Sõita tasub Lüganuse kauni ümaratornilise kirikuni. Siit saab üle jõe Purtsesse suunduvale teele. Ületades Narva-Tallinn maantee jõuate peagi mereäärde Liimala randa, kus asub Tulivee keskus ja Purtse jahisadam. Sadamast saab üle jõe Purtse linnuse juurde ning tagasi Narva maanteele. Sõitnud ligi 7 km maanteel pöörake taas rannikule Aa mõisa ristis. Nüüd satute kõrgel merekohal kulgevale Eestimaa kauneimale rannikuteele, mis viib Sakalt läbi Valaste Toilasse välja.

Toidukohad: Purtse kindlus, Saka mõis, Valaste Kohvik, Toila SPA restoran 

Majutus: telkimisvõimalus ja kämpinud Tulivee keskus, Saka mõis, Valaste puhkeküla, Toila SPA kämping Männisalu, Pühajõe Puhkemaja Toilas.

Muud majutsvõimalused: Karukella puhkemaja, Hostel Everest Kiviõlis , Tuhamäe hostel ja puhkemaja, Tulivee hotell, Saka Mõisa hotellToila SPA hotell, Valgevilla apartamendid Toilas

2. Kultuurne rattamatk kaunil põhjarannikul

Toila-Sillamäe-Narva-Jõesuu-Narva Kokku ligi 60 km. Finiš Narva raudteejaamas (või vasupidi start Narva jaamast ja finiš Jõhvi jaamas)

Startides Toila külast satute Eestimaa kauneimasse paika – nii on Toila-Oru parki nimetatud 1936 a “Huvitavas Žurnaalis“. Ligi 30 m kõrguste kallastega Pühajõe org annab pargile mägise reljeefi. Pargist läbi Voka satute taas kõrgele kaldapealsele teele ning Päite pangale.

Pöörake Vaivina teed mööda Narva-Tallinn maanteele. Maanteed mööda jõuate Sillamäe linna. Sillamäe fenomenist ei saa aru muidu kui pöörates sisse linna südamesse ning peatudes Kultuurikeskuse treppidel ja nautides vaadet promenaadile. Kindlasti soovitame külastada Sillamäe muuseumi ja miks mitte ka rattaga läbida muuseumi otsingumäng “Salastatud linna eerindlane”. Sillamäelt Narva-Jõesuusse sõitmiseks tuleb naasta Narva maanteele. Vaid 7 km mööda maanteed ning paremat kätt ootab teid suure sõjaajalooga Sinimägede muuseum. Narva-Jõesuusse jõudmiseks tuleb taas paar km mööda maanteed sõita.

Kuurortlinn Narva-Jõesuu on mõnus rattamatka etapp – saate proovida rattasõitu isegi rannal, sest siinne liivarand selleks täiesti kõlbulik. Narva-Jõesuu keskusest on Narva vaid ca 15 km. Suund tasub võtta sadamasse, kust algab kaunis jõeäärne promenaad, bastionide liin ja Narva linnus. Lõpetuseks istu ja võta aeg maha ehtsas Iiri Pubis Narva südames – otse Narva ringil.

Toidukohtadest soovitame: Toila SPA restoran Mio Mare , Restoran Meloodia, Restoran Franzia ja Restoran M.Chagall, The Irish Embassy Pub, Kohvik Muna

Majutuskohad: telkimisvõimalus ja kämpinud Toila SPA kämping Männisalu, Pühajõe Puhkemaja Toilas.

Muud majutsvõimalused: Toila SPA hotell, Valgevilla apartamendid Toilas, Meresuu SPA hotelNarva Hotell

Marsruuti kaardil vaata siit

3. Matk Alutaguse laantes ja Peipsi kandis

Jõhvi-Kuremäe-Vasknarva-Kauksi-Avinurme-Iisaku-Mäetaguse-Kaevandusmuuseum. Kokku ligi 180 km Start Jõhvi raudteejaamas finiš Kohtla jaamas (või vasupidi)

Peipsi kandi marsruut on reis suuresti looduse rüpes ning asustusest eemal, samas satub matkaja Kuremäel Baltikumi suurimasse tegutsevasse nunnakloostrisse, Eesti veerohkeima jõe – Narva jõe alguspunkti Vasknarvas ning Euroopas suuruselt viienda järve Peipsi äärde. 

Startides Jõhvist satute Jõhvika promenaadile ning siit saab sõita mööda uhiuut kergliiklusteed Kuremäele ning sealt edasi Vasknarva. Vasknarvast saab sõita Peipsi rannikut pidi Kauksi randa, kus on nii telklaid kui kämpinguid. Mitte kaugel, ca 26 km Kauksi rannast asub Eestimaa mitteametlik puitkäsitöö pealinn Avinurme. Sõites tagasi põhjasuunas astuge läbi Iisakust, kus asub Vadjalaste elu-olust pajatav kihelkonnamuuseum. Teel põhjarannikule tasub mõnus peatus teha uhkelt renoveeritud Mäetaguse mõisakompleksis. Matka võib lõpetada Jõhvis või hoopis külastada lõpetuseks Eesti Kaevandusmuuseumi ning minna rongile Kohtla-Nõmme jaamas.

Majutuskohad: Kauksi Puhkemajad, Kauksi puhkeküla kämpingud, Alutaguse Puhke-ja spordikeskuse külalistemaja ja kämpingud, Mäetaguse Mõisahotell, Kaevandusmuuseumi hostel

Toitlustuskohtadest soovitame: jõhvis Gruusia trahter Mimino, Iisaku Peetri Pizza, Mäetaguse mõisahotelli restoran Rosen, Kauksi rannahoone, Kauksi Puhkeküla kohvik

Jaga
Soovitused