Ida-Virumaa vaimustab üha rohkemaid "seiklusmasohhiste"

Spontaanset peopaika või weekendi trippi otsides meenub vähestele esmavalikute seas Eesti oma tõeline seiklusmaa – Ida-Virumaa. Kellele taeva, kellele põrgu eeskoda, kuid ükskõikseks seal rännates jääda pole võimalik. Kes tahab saada ideid, mida põnevat sel kevadel idavirus peale hakata, võiks reisimenüü koos kaardi ja kõigi sellele märgitud kevadiste eripakkumistega aluseks võtta siit.

 

See oli vist umbes aasta eest, kui ühel koosviibimisel sattusin rääkima oma emotsionaalsetest reisikogemustest Eestis, täpsemalt Ida-Virumaal, kus olen alates 1996. aastast veetnud vähemasti nädal-paar igal aastal. “Ainult masohhistid suudavad Ida-Virumaad nautida,” teatas üks uhkem lipsustatud ja lõhnastatud noormees sealsamas seltskonnas minu jutu peale tähtsalt. Veidi kohmetudes pärisin kommentaatorilt, millal ta viimati ise sinnakanti sattus ja kas ta ka põhjaranniku veejugasid või Narva uut promenaadi on oma silmaga näinud. Millepeale jutupaunik teema veidi tooni madaldades sujuvalt muudele teemadele juhtis. Oleks jutt veel jätkunud, oleksin olnud valmis oma lähiringkonna tuttavate sotsiaalmeedia postitustest välja otsima vähemasti 50 sellist, kus Euroopa Liidu ja “kurjuse telje” ühispiiril seigelnud pealinlased oma siirast vaimustust jagavad.

 

Avastamata pärl oma ehedas mitmekesisuses

Ida-Virumaa on ja jääb ilmselt veel mõneks ajaks Eesti kõige üllatusterohkemaks pärliks. Hirm tundmatu ees ja aastakümnete tagused mälestused lagunenud ja bandiitide poolt “rikastatud” piirkonnast on meie mälestustest liiga aeglaselt tuhmumas. Kuigi tegelikkusega pole neil enam ammu mingit pistmist. Olgu, on küll veel ka lagununut ja halli, kuid see sulandub pigem kaasaegsesse euroopalikku tervikusse avastamisrõõmu pakkuva mosaiigikilluna. Vähemasti minu arvates.

 

15 elamust paari päevaga pole probleem!

Ida-Virumaa on vaieldamatult Eesti kõige mitmekesisema looduse, keskkonna, rajatiste ja kultuuride kokkupuutepunkt kõigest mõnekümne ruutkilomeetrisel maalapil, millega tutvumiseks ei pea isegi autot olema. Piisab rattast ja paarist päevast! Ja milline külalislahkus!

Kui üheksakümendatest mäletan, et pidin Narvas tihti tühja kõhuga jääma, sest isegi kohalikud taksojuhid kehitasid õlgu, öeldes: “a unas doma jedjat”, siis tänaseks päevaks võib piirkonnast leida juba mitu gurmeerestorani, lisaks eksklusiivseid kohvikuid igale maitsele. Euroopa rahadega korda vuntsitud Narva promenaad ja kindlus, bastionid, jne, on kogu Eesti uhkus. Nii nagu ka Eesti pikim pankrannik ja liivarand, unikaalsed ja hiiglaslikud Aidu “fjordid”, kus peaks ära käima enne kui Nuustakule kippuda!

 

Uusi seiklusi nagu seeni pärast vihma

On sümpaatne, et lisaks looduse stiihiatele ja metamorfoosidele on Ida-Virumaal nähtav ka kaasaja haritud ja nõudliku maitsega homo sapiensi pingutuse jälgi. Nende tõestusena võiks ära tuua juba enam kui paari aasta eest kirjanik Sass Henno poolt liikvele lastud meelitusnime “Eesti Seiklusmaa” tõepähe võtmise, mis väljendub üha uute ja uute seikluste ja seiklusekeste väljamõtlemist pea igal ruutkilomeetril. Majutusasutused, veesõidukite laenutused, ohtralt saunu ja grillimispaiku, maa-alused ja mäepealsed vau-atraktsioonid – kõik nad osalevad võidupakkumistes, kus üksteist põnevusega üle trumbata püüavad. Jah, võib-olla on veel palju õppida ja areneda, kuid kõike tehakse kadestamisväärse innuga! 

Talveseiklused vaevalt kokkupakitud, rulluvad ka sel kevadel meie ees lahti juba uued seiklused. Ole vaid mees, võta sõbrad kaasa ja tule kohale! Pole vahet, kas tuled grillima ja põhjaranniku vahutavaid jugasid imetlema, või otsid adrenaliini Aidu karjääris maasturisafarist, igatahes tasub pilk peale visata ka piirkonna parimatele pakkumistele!

 

 

 

 

Selle kevade 15 seikluspakkumist Ida-Virumaalt!

 

Just kevad on kõige põnevam aeg kanuutamiseks imelises jõe ürgoru looduses toomingate õitsemise ajal. Hea õnne korral võib näha jäälindu. 

 

2. KEISRI UUED JALANÕUD

Kalossimaalimise õpituba sobib kõigile käsitöö- ja kunstihuvilisele inimesele. Ainsaks eelduseks on, et inimene oskab pintslit kasutada. Osalejatele jagatakse kalossid, värvid, pintslid ja näidispilt mustrijoonistega. Iga osaleja saab endale Eestile ainuomased, praktilised, kuid ise tehtud ja hästi tehtud jalanõud. Õpituba juhendab kogenud kunstnik. 

 

Romantilised kevadseiklused Aidu karjääri aladel. Offroad safari – hoolimata teede puudumisest saab sõita ja sõidukogemust ikka. Pirukapiknik kraavikaldal – kui veab siis pajukassid paitavad, kui nii hästi ei lähe, siis võivad ka kriipida. Lisaks kosutav õhtusöök ning lõõgastav saun.

 

Ida-Viru Parima Uue Seikluse 2017 leiate Sillamäe Muuseumist ja see on üks parimatest viisidest tutvuda Sillamäe varjatud ajalooliste kohtadega. Lisaks: 19. mail saab igaüks teha tiiru minevikus ja saada korraks pioneeriks ja mai lõpus toimuvad rahvakultuuride päevad "Läänemere Kultuurisillad".

 

Seiklused II maailmasõja radadel. Retk Põrguaugumäele ja Pargimäele, kus asuvad punkrid ja vaatetorn. Soovi korral filmi "1944" vaatamine, jpm. 

 

6. PIIRIPEALNE EKSKURSIOON KREENHOLMIS

Ekskursioon viib külastajad endise tekstiilihiiglase Kreenholmi territooriumile keset monumentaalset industriaalarhitektuuri Eesti ja Vene piiril. Muuseumi giidi juhtimisel algab ekskursioon igal pühapäeval kell 12.00 Kreenholmi vana värava juurest Joala 32 vastas.

 

Järjekorras XI Jõhvi balletifestivalil mai esimese pooles täidab linna imelise balletiga. Kuid kui te sinna ei jõua, siis Jõhvi Kontserdimajast tasub ikkagi läbi põigata ja mõni etendus oma silmaga ära vaadata!

 

3h pikkune seikluslik ühiskokkamine, kuhu juurde kuulub sea- või lambaliha ning köögivili, mis pannakse koos eelköetud auku paariks tunniks küpsema. Hiljem lisatakse sütesse kartulid. Mõnusaks ajaveetmiseks jalutuskäik Peipsi äärde. Päeva finaaliks saab tellida kuumaks köetud suitsusauna.

 

Kohvik Munal, mis asub Narva südames TÜ Narva Kolledzi ruumides esimesel korrusel, on valminud uus munateemaline a la carte menüü, kus kõik toidud sisaldavad muna. See on tõeline munasõbra paradiis!

 

10. KAUNIS KEVAD ORU PARGIS

Kauni kevade avastamiseks Toila Oru pargis ja rannas pakutakse kõigile maikuus Toila Spa Hotellis majutujaile tasuta 3h jalgrattarenti ja minigolfiväljaku kasutamist! Märgusõna „Seiklusmaa“!

 

Mõnus kevadpakkumine Saka Mõisalt sisaldab kahest tuba hotellimajas, rikkalikku buffet-hommikusööki, sauna- ja basseiniala külastust ning saunamassaaži kahele värske roosiõliga. 

 

Uudne maitseseiklus Eesti TOP-restoranis-rüütlilossis! Lisaks hõrgutavatele roogadele ja maitseelamustele saate restoranis degusteerida ka uusi käsitööõllesid Purtse Pruulikojalt. 

 

Kiviõli Seikluskeskuse pakett sisaldab kahte adrenaliinirohket tegevust maal ja õhus: bagisafarit ja trosslaskumist. Saadaval privaatsaun ja lõunasöök Hill Cafes.

 

Romantiline Mäetaguse mõisahotell kutsub teid eemale tsivilisatsioonist! Supelmaja, mullivann, privaatsaun, jpm.

 

Maa-alune ekskursioon koos giidiga aitab omandada teadmisi pruuni kulla, kaevurite töö ja energia kohta. Lisaks kaevuri naps ja sakuska, matk looduses ja karjäärisafari tööstusmaastikul.

 

Originaaltekst: Raul Kalev, Postimees 

Ida-Viru tõeliste seikluste vihjeid nopi siit!